ԼՂ-ն Ադրբեջանի տարածքում է, և այնտեղի պատերազմը համեմատելի չէ ՌԴ-ի՝ Ուկրաինայում սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի հետ. Բունդեսթագի իրավական հանձնաժողովի նախագահ
27/02/2024 12:45
Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից ԼՂ-ն գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում և այնտեղի պատերազմը փոքր ինչ համեմատելի չէ այն ագրեսիվ պատերազմի հետ, որը սանձազերծել է ՌԴ-ն Ուկրաինայի տարածքում. ասուլիսին հայտարարեց Գերմանիայի Բունդեսթագի իրավական հանձնաժողովի պատվիրակության նախագահ Էլիզաբեթ Վինքելմայեր-Բեքերին՝ անդրադառնալով Արցախի ժողովրդի իրավունքներին։
Էլիզաբեթ Վինքելմայեր-Բեքերին նշեց, որ դրանով հանդերձ՝ միջազգային իրավունքի տեսակետից, եթե դիտարկելու լինեն, անշուշտ, մարդկային չափումները համահավասար են բոլոր երկրներում և ամբողջ աշխարհում նույնանման պետք է դիտարկվեն։
Խոսելով Ադրբեջանի դեմ հնարավոր պատժամիջոցներից՝ Էլիզաբեթ Վինքելմայեր-Բեքերին նշեց, որ արդարացի են փաստարկները, որ բերվում են՝ հնարավոր սանկցիաներ կիրառելու առումով, սակայն, ըստ նրա, պատժամիջոցները շատ հաճախ սահմանափակ հաջողություններ են ունենում։
«Կցանկանայի հույսը փոքր ինչ հարաբերականացնել, որ այս փուլում այդպիսի պատժամիջոցների կիրառումը կարող է և խանգարել խաղաղության գործընթացի արդյունավետ ընթացքին»,-ասաց նա։

Элизабет Винкельмайер-Беккер: Нагорный Карабах находится на территории Азербайджана и война там ни в коей мере не сравнима с агрессивной войной, развязанной РФ на территории Украины (Видео)
27/02/2024 13:24
С точки зрения международного права Нагорный Карабах находится на территории Азербайджана и война там ни в коей мере не сравнима с агрессивной войной, развязанной Российской Федерацией на территории Украины. Об этом заявила на пресс-конференции глава делегации комиссии Бундестага по правовым вопросам Элизабет Винкельмайер-Беккер, коснувшись прав народа Арцаха.
Элизабет Винкельмайер-Беккер отметила, что с точки зрения международного права человеческие измерения, безусловно, равны во всех странах и должны считаться одинаковыми во всем мире.
Говоря о возможных санкциях против Азербайджана, Элизабет Винкельмайер-Беккер отметила, что аргументы, которые приводятся в плане применения возможных санкций, справедливы, но, по ее словам, санкции очень часто имеют ограниченный успех.
«Я хотела бы немного релятивизировать надежду, поскольку применение таких санкций на данном этапе может помешать эффективному прогрессу мирного процесса", - сказала она.