Հունաստանն աներկբա դատապարտում է ուժի կիրառումը և սատարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների գործընթացին. Կատերինա Սակելլարոպուլու
27/02/2024 15:26
Հունաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում կայացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Հունաստանի նախագահ Կատերինա Սակելլարոպուլուի հանդիպումը:
Ողջունելով վարչապետի այցը Հունաստան` Հունաստանի նախագահը նշել է. «Ձեր այցն արտացոլում է մեր հարաբերությունների գերազանց մակարդակը, ինչպես նաև մեր ընդհանուր կամքը, որպեսզի մեր համագործակցությունը զարգանա ու ավելի խորանա բոլոր ոլորտներում: Մեր երկու երկրները կապված են դարավոր բարեկամության և եղբայրական հարաբերությունների և փոխըմբռնման զգացումներով: Կառուցողական կերպով համագործակցում ենք միջազգային կառույցների շրջանակում և այս ոգով ամբողջովին կիսում ենք Ձեր հետաքրքրությունը` պաշտպանելու համաշխարհային մշակութային կոթողների անվտանգությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակում:
Զուգահեռ իրազեկ լինելով Ձեր ջանքերին` բարեփոխումների իրականացման գործում, մենք սատարում ենք, և ինստիտուցիոնալ երկխոսությունը խորացնում Հունաստանի և Հայաստանի միջև: Հունաստանն ուշադրությամբ հետևում է Կովկասում տեղի ունեցող իրադարձություններին, առաջին իսկ վայրկյանից մենք մեր համերաշխությունն արտահայտեցինք հայ ժողովրդին` ուղարկելով հումանիտար օգնություն Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հազարավոր հայերին, միաժամանակ, լինելով միջազգային իրավունքի ջատագով` դիվանագիտական երկխոսության միջոցով խնդիրները լուծելու գործում: Հունաստանն աներկբա դատապարտում է ուժի կիրառումը և սատարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների գործընթացին, որի նպատակն է հաստատել համերաշխություն, խաղաղություն, որը կլինի հարատև և կնպաստի լավ հարևանության և հարաբերությունների ստեղծմանը: Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ պարոն վարչապետ»:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և խոսքերի համար և նշել. «Մեր երկրների միջև կապերը` քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, իրավացիորեն նշեցիք, երկար պատմություն ունի, մեր ժողովուրդների միջև խորը էմոցիոնալ կապ կա: Այս առումով, իհարկե, այդ էմոցիոնալ կապը արտահայտվեց նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին Հունաստանի օգնությամբ, ինչի համար շնորհակալ եմ:
Ուրախ եմ, որ առիթ ունենք վերջին 33 տարիների ընթացքում խորացնել նաև մեր միջպետական հարաբերությունները: Եվ ուրախ եմ, որ այդ պատմական խորը համագործակցությունը կարևոր կոմպոնենտ է ստացել` դա համագործակցությունն է ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի շուրջ: Հունաստանը Եվրոպական միությունում մեր կարևորագույն գործընկերներից է և մեր հարաբերություններն ընդգծվում են ոչ միայն երկկողմ, այլև ԵՄ շրջանակում, որը մեր ժողովրդավարական բարեփոխումների հիմնական աջակիցներից է: Նաև այդ աջակցության համար ենք շնորհակալ, նաև նրա համար, որ Հունաստանը մասնակցություն ունի Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը:
Համոզված եմ, որ այս այցի ընթացքում երկկողմ համագործակցության, ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգը, տարածաշրջանային ու միջազգային հարցերը քննարկելու առիթ կունենանք: Այս հատվածում կրկին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ջերմ խոսքերի համար»:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Հունաստան համագործակցության, Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Катерина Сакелларопулу: Греция однозначно осуждает применение силы и поддерживает переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном
27/02/2024 16:16
Премьер-министр Никол Пашинян и президент Греции Катерина Сакелларопулу встретились в рамках рабочего визита в Грецию.
Приветствуя визит Премьер-министра в Грецию, Президент Греции отметила:
«Ваш визит отражает отличный уровень наших отношений, а также нашу общую волю к развитию и углублению сотрудничества во всех сферах. Наши две страны связывают вековые чувства дружбы и братских отношений и взаимопонимания. Мы конструктивно сотрудничаем в рамках международных структур и в этом духе полностью разделяем вашу заинтересованность в защите безопасности мирового культурного наследия в рамках ЮНЕСКО.
Зная о ваших усилиях по реализации реформ, мы поддерживаем и углубляем институциональный диалог между Грецией и Арменией. Греция внимательно следит за событиями, происходящими на Кавказе, с самого первого момента мы выразили свою солидарность с армянским народом, отправив гуманитарную помощь тысячам армян, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, в то же время являясь сторонником международного права. в решении проблем посредством дипломатического диалога. Греция однозначно осуждает применение силы и поддерживает переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном, целью которого является установление солидарности, мира, который будет прочным и будет способствовать созданию добрососедства и отношений. Еще раз приветствую Вас, господин Премьер-министр».
Никол Пашинян поблагодарил за теплый прием и слова и отметил: «Отношения между нашими странами — политические, экономические, культурные, как Вы правильно отметили, — имеют давнюю историю, между нашими народами существует глубокая эмоциональная связь. В этом смысле, конечно, эта эмоциональная связь выразилась и в помощи Греции нашим соотечественникам, насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха, за что я ей благодарен.
Я рад, что за последние 33 года у нас есть возможность углубить наши межгосударственные отношения. И я рад, что это историческое глубокое сотрудничество получило важную составляющую – это сотрудничество по повестке дня демократических реформ. Греция является одним из наших важнейших партнеров в Европейском Союзе, и наши отношения подчеркиваются не только на двусторонней основе, но и в рамках ЕС, который является одним из главных сторонников наших демократических реформ. Мы также благодарны за эту поддержку, а также за то, что Греция участвует в гражданской миссии ЕС на границе Армении с Азербайджаном.
Уверен, что в ходе этого визита у нас будет возможность обсудить повестку двустороннего сотрудничества, отношения РА-ЕС, региональные и международные вопросы. В этой части я хотел бы еще раз поблагодарить вас за добрые слова».
В ходе встречи собеседники обсудили сотрудничество Армения-Греция, процессы, происходящие на Южном Кавказе, регулирование армяно-азербайджанских отношений, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.