Հայաստանը 2023-ից շատ լավ գիտակցում և հասկանում է խաղաղության գինը. Հունաստանի վարչապետ
Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ հայտարարությունների ժամանակ անդրադարձավ հայ-հունական հարաբերություններին և նշեց, որ դրանք դարերի պատմություն ունեն և հիմա եկել է ժամանակը, որ դրանք օգտագործվեն նոր մարտահրավերների դեմ պայքարում։
«Այս պահին Հայաստանը ԵՄ-ի աջակցությամբ ձևավորում է հստակ և թափանցիկ ինստիտուտներ, որոնք թույլ կտան ներդրումներ ներգրավել։ Մենք հնարավորություն կունենանք քննարկելու մեր հարաբերություններն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիքն են վերականգնող էներգետիկան և ժամանակակից տեխնոլոգիաները»,-նշեց նա։
Հունաստանի վարչապետը նշեց, որ իրենք աջակցում են պաշտպանական ոլորտում համագործակցությանը՝ հատուկ պայմանագիր կնքելով.
«Հայաստանի վարչապետի հետ քննարկեցինք, թե ինչպես կարելի է ամրապնդել տնտեսական ոլորտում համագործակցությունը։ Մենք դեմ ենք ուժի և սպառնալիքի կիրառմանը։ Մենք միշտ Հայաստանի կողքին ենք և նվիրված ենք յուրաքանչյուր երկրի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հանդեպ հարգանքի սկզբունքներին։ Մենք համոզված ենք, որ հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն միայն խաղաղ ճանապարհով։ Իսկ Հայաստանը 2023 թվականից ի վեր շատ լավ գիտակցում և հասկանում է խաղաղության գինը»։

Премьер-министр Греции: С 2023 года Армения прекрасно осознает и понимает цену мира (Видео)
Премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис в ходе совместных заявлений с премьер-министром Армении Николом Пашиняном коснулся армяно-греческих отношений и отметил, что они имеют многовековую историю, и теперь пришло время использовать их в борьбе с новыми вызовами.
"В настоящее время при поддержке ЕС в Армении формируются четкие и прозрачные институты, которые позволят привлекать инвестиции, у нас будет возможность обсудить наши отношения в таких сферах, как возобновляемая энергетика и современные технологии", - сказал он.
Премьер-министр Греции отметил, что они поддерживают сотрудничество в оборонной сфере, подписав специальное соглашение.
"Мы обсудили с премьер-министром Армении вопросы укрепления сотрудничества в экономической сфере. Мы против применения силы и угроз. Мы всегда рядом с Арменией и привержены принципам уважения территориальной целостности и суверенитета каждой страны. Мы убеждены, что отношения должны решаться только мирным путем. И с 2023 года Армения очень прекрасно осознает и понимает цену мира».