ԵՄ-ն Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի հիմնական գործընկերներից է. Փաշինյան (Տեսանյութ)
27/02/2024 15:09
Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով Հունաստանում է։
Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց Հունաստանի հայ համայնքին և Հայաստանի հունական համայնքին։
«Հայաստանում մենք ունենք շատ տեսանելի հունական համայնք, որը շատ կարևոր դեր ունի մեր երկրի կյանքում, տնտեսության մեջ։ Սա արտահայտումն է այն խոր պատմական կապերի, որ մեր երկրները, ժողովուրդներն իրար հետ ունեն։ Պետք է հաճույքով ընդգծեմ, որ մեր միջպետական կապերը նույնպես բավականին լավ զարգանում են և այսօրվա այցի արդյունքներով մենք նոր խթան կտանք երկկողմ հարաբերություններին՝ մշակույթի, կրթության, անվտանգության ոլորտներում։ Պաշտպանության ոլորտում ունենք երկար համագործակցության պատմություն, և համոզված եմ, որ այդ համագործակցությունն ավելի արդյունավետ կդառնա»,-նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծեց, որ հայ-հունական հարաբերություններում ամենևին երկրորդական դեր չի կատարում այն, որ երկու երկրներն առանցքային նշանակություն են տալիս բարեփոխումներին, մասնավորապես, ժողովրդավարական բարեփոխումներին. «Սա շատ կարևոր արժեքային հենք է ստեղծում մեր հարաբերությունների զարգացման համար։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հունաստանին՝ ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունների զարգացմանն աջակցելու համար։ Տեղյակ եք, որ ԵՄ-ն Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի հիմնական գործընկերներից է։ Այս համատեքստում մեր համագործակցությունն արդեն իսկ ցույց է տվել իր արդյունքը, և համոզված եմ, որ առաջիկայում ավելի տեսանելի արդյունքներ կլինեն։

Пашинян: ЕС является одним из главных партнеров по реализации повестки демократических реформ Армении (Видео)
27/02/2024 15:21
Никол Пашинян находится с рабочим визитом в Греции.
В ходе совместной пресс-конференции с премьер-министром Греции Кириакосом Мицотакисом Пашинян поблагодарил армянскую общину Греции и греческую общину Армении.
«У нас в Армении очень заметная греческая община, которая играет очень важную роль в жизни и экономике нашей страны. В этом выражаются глубокие исторические узы, связывающие наши страны и народы друг с другом. Должен с удовлетворением подчеркнуть, что наши межгосударственные отношения также развиваются достаточно хорошо, и по итогам сегодняшнего визита мы придадим новый импульс двусторонним отношениям в сфере культуры, образования, безопасности. У нас давняя история сотрудничества в сфере обороны, и я уверен, что это сотрудничество станет более эффективным", - отметил Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что в армяно-греческих отношениях не играет второстепенную роль тот факт, что обе страны придают ключевое значение реформам, в частности демократическим: «Это создает очень важную ценностную основу для развития наших отношений. Я хотел бы поблагодарить Грецию за поддержку развития наших отношений с ЕС. Вы знаете, что ЕС является одним из основных партнеров по реализации повестки демократических реформ Армении. Наше сотрудничество в этом контексте уже показало свои результаты, и я уверен, что в ближайшем будущем результаты будут еще более заметными".