Ռուսաստանում ադրբեջանցու են դատել ու 3 տարով ազատազրկել՝ զենքի ապօրինի վաճառքով զբաղվելու համար
Մոսկվայի դատարանի որոշմամբ՝ ադրբեջանցի ըմբիշ Ջաբար Յուսիֆն ազատազրկվել է 3 տարի, 2 ամիս ժամկետով՝ զենքի ապօրինի վաճառք իրականացնելու համար։
Ադրբեջանցուն դատապարտել են Ռուսաստանի  քրեական օրենսգրքի 222-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ հրազենի, զինամթերքի ապօրինի իրացումը :
Ադրբեջանցուն ձերբակալել էին 2023 թվականի մարտին․ նա  չէր ենթարկվել ճանապարհային ոստիկանների՝ կանգնելու և փաստաթղթերը ցույց տալու պահանջին,  փախուստի էր դիմել։ Ոստիկաններն ադրբեջանցուն հետապնդել էին,  նրա ուղղությամբ կրակ բացել, ապա բռնել ու ձերբակալել, որից հետո էլ պարզվել էր, որ նրա անունը Ինտերպոլի միջոցով հետախուզվողների տվյալների բազայում է։  Ադրբեջանցին հետախուզման մեջ էր գտնվում ինչպես Ռուսաստանի կողմից՝ ապօրինի զենք պահելու, այնպես էլ Ուկրաինայի կողմից՝ դիտավորյալ սպանության համար։

Басманный суд Москвы приговорил азербайджанца к трем годам и двум месяцам колонии за сбыт оружия
Басманный суд Москвы приговорил борца из Азербайджана Джаббара Юсифи к трем годам и двум месяцам колонии за сбыт оружия. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе суда.
"Суд признал виновным Юсифи Д. А. О. по ч. 2 ст. 222 (незаконный сбыт огнестрельного оружия, его основных частей, боеприпасов к нему) и назначил ему наказание в виде лишения свободы на срок три года и два месяца", - сказали в суде.
Юсифи задержали сотрудники ГИБДД в марте 2023 года. Автоинспекторы на посту ДПС на МКАД хотели остановить автомобиль для проверки документов у водителя, но он их проигнорировал, началась погоня, в одном из дворов водитель бросил машину и попытался скрыться. Правоохранители вынуждены были открыть стрельбу для его задержания.
В ходе проверки выяснилось, что задержанным оказался уроженец Азербайджана Джаббар Юсифи, который находится в базе розыска Интерпола. РФ разыскивала его за незаконное хранение оружия, Украина - за умышленное убийство. Во время задержания у мужчины был обнаружен пистолет.