Ուկրաինային օգնում ենք  2014 թվականից, բայց այնտեղ զորք ուղարկելու մտադրություն չունենք․ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար
27/02/2024 19:57
Ուկրաինային օգնում ենք 2014 թվականից, բայց այնտեղ զորք ուղարկելու մտադրություն չունենք․ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար
ՆԱՏՕ-ն Ուկրաինա զորք ուղարկելու պլաններ չունի, Associated Press-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։
«ՆԱՏՕ-ն ու նրա դաշնակիցներն աննախադեպ աջակցություն են ցուցաբերում Ուկրաինային։ Մենք դա անում ենք 2014 թվականից և այդ աջակցությունը մեծացրել ենք՝ ռազմական լայնածավալ գործողությունների մեկնարկից ի վեր, բայց մենք ՆԱՏՕ-ի զինուժն Ուկրաինա ուղարկելու պլաններ չունենք»,- ասել է նա։
Նշենք, որ փետրվարի 26-ին Սլովակիայի վարչապետը հայտարարել էր, որ ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի անդամ մի քանի երկրներ քննարկում են իրենց զինծառայողներին Ուկրաինա ուղարկելու հնարավորությունը՝ Կիևի հետ երկկողմ համաձայնագրերի հիման վրա։ Չեխիայի և Լեհաստանի վարչապետերը  իրենց հերթին հայտարարել էին, որ այդպիսի մտադրություն չունեն։ Ավելի ուշ Շվեդիայի վարչապետն էր ասել, որ  իր երկիրը նման ծրագրեր չունի։

Генсек НАТО отрицает планы отправить на Украину западные войска
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил, что альянс не планирует отправлять свои войска на территорию Украины. Ранее о такой гипотетической возможности в будущем говорил президент Франции Эмманюэль Макрон.
«Союзники по НАТО оказывают Украине беспрецедентную поддержку. Мы занимаемся этим с 2014 года и активизировали свою деятельность после полномасштабного вторжения. Но планов размещения боевых войск НАТО на Украине нет»,— сказал господин Столтенберг агентству Associated Press.
Накануне, 26 февраля, премьер-министр Словакии Роберт Фицо заявил, что несколько стран Евросоюза и НАТО рассматривают возможность отправки войск на территорию Украины. Позже этот вариант допустил президент Франции Эмманюэль Макрон, а вслед за ним об этом сказал и французский премьер Габриэль Атталь. Власти Польши и Швеции сообщили, что не рассматривают отправку на Украину военнослужащих.
Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков обсуждение возможности отправки контингента на Украину назвал «новым важным элементом». По его словам, если ЕС и НАТО примут такое решение, то военный конфликт России с альянсом будет неизбежным.