Կոռուպցիոն սկանդալ՝ Երևանի թիվ 130 դպրոցում. երեք փոխտնօրենները տնօրենի չարաշահումների պատճառով ազատման դիմում են գրել
28/02/2024 10:44
Արդեն մի քանի օր է՝ Երևանի Նարիր Զարյանի անվան թիվ 130 դպրոցում գերլարված իրավիճակ է։
Դպրոցի կառավարման խորհրդից Aysor.am-ին հայտնեցին, որ նախորդ շաբաթ դպրոցում տեսչական ստուգումների արդյունքում հարուցված վարչական վարույթի շրջանակներում բացահայտվել են տնօրեն Նվարդ Հովսեփյանի կողմից միլիոնավոր դրամների չարաշահումների աղմկեցուցիչ փաստեր, ինչից հետո տնօրեն Ն. Հովսեփյանը փոխտնօրեններից պահանջել է մտնել դասարաններ և աշակերտներին «վարժեցնել», որպեսզի ստեն ստուգող մարմնի ներկայացուցիչներին՝ ասելով, թե անցկացվել են խմբակային պարապմունքներ, ինչպես նաև պահանջել է փոխտնօրեններից խոսել ծնողների հետ, որպեսզի բողոք չներկայացնեն չանցկացված դասերի համար, որոնց գումարը ինքը դուրս է գրել և յուրացրել։
Տեսչական ստուգումների արդյունքում պարզ է դարձել, որ դպրոցի տնօրեն Նվարդ Հովսեփյանը յուրացրել է  40 և ավելի խմբակների համար հատկացված գումարը, սակայն որևէ խմբակ չի գործել։ Բացի այդ,  9-րդ դասարաններում «Եկեղեցու պատմության» դասաժամերը գրանցել է իր վրա, սակայն  դաս չի անցկացրել։ Առաջին դասարաններում անգլերենի խմբակի համար դուրս է գրել երկու դասաժամի գումար, իրականում անկացվել է մեկը։ Ավելին՝ ամբողջ հոկտեմբեր ամիսը նույնիսկ մեկ դասաժամ չի անցկացրել։ «Տեխնոլոգիա» առարկան ևս չի դասավանդվել։
Սակայն, չարաշահումերն այսքանով չեն ավարտվում։ Պարզվել է նաև, որ Ն.Հովսեփյանը ուսուցիչների անունով գրանցել է լրացուցիչ դասաժամեր, որոնց դիմաց ստացած վարձատրությունը վերջիններս կանխիկացրել են և առձեռն տվել Նվարդ Հովսեփյանին։
Տնօրենի  ճնշման արդյունքում ուսուցիչներից երկուսը՝ Մետաքսյա Բաբաջանյանն ու Նարինե Դունամայանը, զանգահարել են իրենց աշակերտներից մի քանիսի ծնողներին և խնդրել են ստել, թե խմբակները գործել են, սա ևս արձանագրված է վարույթում։
Տնօրենի կողմից յուրացման փաստի ի հայտ գալուց հետո, դպրոցի երեք փոխտնօրեններ Գայանե Գևորգյանը, Ալիսա Մանուկյանն ու Դիանա Գևորգյանը  ազատման դիմում են գրել՝ հրաժարվելով կոծկել Նվարդ Հովսեփյանի հանցագործությունները։
Երեկ դպրոցի մի քանի հարյուր ծնողներ հավաքվել էին դպրոցում՝ իրենց աջակցությունը հայտնելու ազատման դիմում գրած փոխտնօրեններին, ինչից հետո տնօրեն Նվարդ Հովսեփյանը ոստիկանություն է կանչել։ Ոստիկանական ուժերը վաղ առավոտից նույնպես դպրոցում են՝ Ն.Հովսեփյանի պահանջով։
Նշենք, որ Aysor.am-ը փորձեց կապ հաստատել Նվարդ Հովսեփյանի հետ, սակայն նա մեր զանգերին չպատասխանեց, ավելին՝ երեկ ժամեր շարունակ արգելել է լրատվամիջոցների մուտքը դպրոց։
Aysor.am-ը դիմել է նաև քաղաքապետարան՝ տեսչական ստուգումների արդյունքում բացահայտված այլ չարաշահումների վերաբերյալ մանրամասներ ճշտելու և պարզելու՝ արդյո՞ք չարաշահումների վերաբերյալ բացահայտված տվյալներն արդեն փոխանցվել են իրավապահաներին։

Коррупционный скандал в школе №130 Еревана: три завуча написали заявление об увольнении из-за злоупотреблений со стороны директора
28/02/2024 12:12
Вот уже несколько дней в школе №130 имени Наири Заряна в Ереване сохраняется напряженная ситуация.
Как сообщили Aysor.am в управляющем совете школы, в рамках административного производства, возбужденного в результате проверок в школе на прошлой неделе, были выявлены скандальные факты коррупционных злоупотреблений директором Нвард Овсепян миллионов драмов, после чего директор Н. Овсепян потребовала от завучей войти в классы и «обучить» учеников лгать представителям проверяющего органа, заявив, что проводились групповые занятия, а также потребовала от завучей поговорить с родителями, чтобы они не подали жалобу за непроведенные занятия, деньги на которые она списала и растратила.
В результате проверок выяснилось, что директор школы Нвард Овсепян присвоила деньги, выделенные для 40 и более кружков, однако ни один кружок не действовал. Кроме того, в 9-м классе директор записала на себя уроки «История армянской церкви», но уроки не проводила. В первых классах она выписала сумму за два кружка по английскому языку, фактически проводился один. Более того, за весь октябрь она не провела ни одного урока. Предмет «Технология» также не преподавался.
Однако на этом коррупционные злоупотребления не заканчиваются. Также выяснилось, что Н.Овсепян зарегистрировала на имя учителей дополнительные учебные часы, за что последние обналичил зарплату и передали ее Нвард Овсепян.
В результате давления директора двое учителей, Метаксия Бабаджанян и Нарине Дунамаян, позвонили родителям некоторых своих учеников и попросили их соврать о том, что кружки действовали, это также зафиксировано в производстве.
После того как были выявлены скандальные факты коррупционных злоупотреблений со стороны директора, три завуча школы - Гаяне Геворкян, Алиса Манукян и Диана Геворкян написали заявление об увольнении, отказавшись скрывать преступления Нвард Овсепян.
Вчера в школе собралось несколько сотен родителей, чтобы выразить поддержку завучам, написавшим заявление об увольнении, после чего директор Нвард Овсепян позвонила в полицию. По требованию Н.Овсепян с раннего утра в школе также находятся сотрудники полиции.
Отметим, что Aysor.am пытался связаться с Нвард Овсепян, но она не ответила на наши звонки, более того, вчера на несколько часов запретила представителям СМИ входить в школу.
Aysor.am также обратился в муниципалитет с просьбой проверить подробности других коррупционных злоупотреблений, выявленных в результате проверок, и выяснить, были ли переданы правоохранительным органам выявленные данные о злоупотреблениях.