Ներքին Հանդում ռուս սահմանապահների ներկայության մանդատ կամ պայմանագիր գոյություն չունի․ Փաշինյան (Տեսանյութ)
28/02/2024 18:32
Տվյալ դեպքում ռուս սահմանապահների ներկայության մանդատ և պայմանագիր գոյություն չունի, ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանի հարցին, թե Ներքին Հանդում ՌԴ սահմանապահ զորքերը ի՞նչ պայմանագրի հիման վրա են տեղակայված և ի՞նչ պատասխանատվություն ունեն։
Պատգամավորն իր հարցում նշեց, որ վերջին ռազմական միջադեպից հետո ՀՀ իշխանության ներկայացուցիչները, մասնավորապես՝ Ալեն Սիմոնյանը, հայտարարել է, որ Ներքին Հանդի հատվածը հանդիսանում է ՌԴ պատասխանատվության գոտի, իսկ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, թե ՌԴ-ն չկարողացավ կանխել արյունալի բախումը Ներքին Հանդում, ավելին՝ ՌԴ-ն թույլ չի տվել ԵՄ դիտորդական առաքելության մուտքը ՀՀ սուվերեն տարածք։
«Այսինքն՝ կառավարությունը ՌԴ-ին և ԵՄ-ին կանգնեցնում է այնտեղ, մեջտեղից դուրս է  գալիս և ասում՝ իրար հետ պայմանավորվեք, իսկ պետությունն այստեղ գործառույթ ունի՞, թե՞ չունի։ Կառավարությունը այստեղ որտե՞ղ է,  պետությունը կա՞, թե՞ չկա։ Միայն Ներքին Հանդով կարելի է հասկանալ, թե ինչպես է այս կառավարությունն աշխարհաքաղաքական տարբեր կենտրոնների բախումը բերում, հասցնում մեր երկրի տարածք»,-ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց, թե «շատ իրադրություններ կան, որոնք ՀՀ-Ադրբեջան սահմանին գուցե սպոնտան են ձևավորվել՝ հայտնի իրադարություների բերումով»։
«Սա նշանակում է, որ ռուս սահմանապահները այնտեղ որևէ անվտանգային գործառույթ չեն կարող իրականացնել։ Ենթադրվում է, որ սրանից պետք է արվի համապատասխան ենթադրություն»,-ասաց Փաշինյանը։

Пашинян: Нет никакого мандата или договора о присутствии российских пограничников в Неркин Ханде (Видео)
28/02/2024 18:46
В данном случае нет никакого мандата или договора на присутствие российских пограничников. Об этом в ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство заявил премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата фракции "Армения" Анны Григорян, на основании какого контракта в Неркин Ханде дислоцируются российские пограничники и каковы их обязанности?
В своем вопросе депутат отметила, что после последнего военного инцидента представители властей Республики Армения, в частности Ален Симонян, заявили, что район Неркин Ханда является зоной ответственности Российской Федерации, а секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил, что Российская Федерация не смогла предотвратить кровавый конфликт в районе Неркин Ханда, более того, РФ не допустила миссию наблюдателей ЕС на суверенную территорию Республики Армения.
"То есть правительство размещает там РФ и ЕС, выходит оттуда и говорит: сами договаривайтесь друг с другом, а есть ли здесь у государства функция или нет? Где здесь правительство, есть государство или нет? На примере Неркин Ханда мы можем понять, как это правительство переносит столкновение разных геополитических центров на территорию нашей страны", - сказала она.
Пашинян отметил, что «на армяно-азербайджанской границе существует множество ситуаций, которые могли возникнуть спонтанно в силу известных фактов».
«Это означает, что российские пограничники не могут выполнять там оборонительные функции. Предполагается, что из этого следует сделать соответствующее предположение", - сказал Пашинян.