Շանտղություն է բոլոր այն մարդկանց արածը, ովքեր իրենց կեղտոտ թաթիկներով փորձում են պետական հիմքերին մոտենալ. Արամ Մանուկյան (Տեսանյութ)
29/02/2024 12:54
Պահանջը՝ փոխել Անկախության հռչակագիրը՝ նշանակում է կպնել մեր ազգային արժանապատվությանը. «Անկախության հռչակագիրը պե՛տք է պահպանել» թեմայով հրավիրված համաժողովին հայտարարեց ՀԱԿ փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը, որը 1990 թվականին առաջինն էր ընթերցել հռչակագրի տեքստը։
Ըստ նրա՝ փաստաթուղթը և՛ պատմական, և՛ իրավաբանական առումով հուշարձան է։  Միակն է, որ ոչ որոշում է, ոչ օրենք։
«Այն պատմական երեք խնդիր լուծեց՝ ծնունդն էր պետության, որը լուծվեց, ապահարզանն էր Խորհրդային Միությունից և վերջինը՝ ծրագրավորեց, պլանավորեց ՀՀ-ի զարգացման հեռանկարը։ Այն ընդունվել է գերկոնսեսուսային պայմաններում»,-ասաց նա։
«Շանտղություն է բոլոր այն մարդկանց արածը, ովքեր փորձում են այս սրբություններին, սիմվոլներին, պետական հիմքերին, անկյունաքարերին անգամ մոտենալ իրենց կեղտոտ թաթիկներով»,-ասաց նա և նշեց, որ այստեղ մարդիկ են, որոնց հետ տասնմայակներով ունի քաղաքական տարաձայնություն, բայց պետականությունը պահելու համար միավորվել է պետք։

Арам Манукян: Все те люди, которые пытаются своими грязными лапами приблизиться к основам государства, — негодяи (Видео)
29/02/2024 13:19
Требовать изменения Декларации независимости — значит цепляться за наше национальное достоинство. Об этом выступая на форуме под названием «Декларация о независимости должна быть сохранена» заявил вице-президент АНК Арам Манукян, который первым прочитал текст Декларации в 1990 году.
По его словам, документ является историко-правовым памятником. Это единственный документ, который не является ни решением, ни законом.
«Этот документ решил три исторические проблемы: рождение государства, которое было решено, выход из Советского Союза и, наконец, программирование и планирование перспективы развития Республики Армения. Он был принят в условиях суперконсенсуса", - сказал он.
"Все те люди, которые пытаются своими грязными лапами приблизиться к этим святыням, символам, государственным основам, краеугольным камням,  — негодяи", - сказал он и отметил, что здесь есть люди, с которыми у него десятилетиями политические разногласия, но чтобы сохранить государственность, необходимо объединиться.