Յուրաքաչյուրս պետք է հասկացնենք, որ Սահմանդրության փոփոխության հանրաքվեի գնալը վտանգավոր է երկրի համար՝ իր բոլոր ելքերով. Արամ Մանուկյան
29/02/2024 15:04
Ամբոխ չի, ժողովուրդ է և բոլոր դեպքերում էլի ժողովուրդն է որոշելու․ «Անկախության հռչակագիրը պե՛տք է պահպանել» թեմայով հրավիրված համաժողովին հայտարարեց ՀԱԿ փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը՝ պատասխանելով հարցին, որ կոնկրետ ով ինչ պետք է անի, որ Սահմանդրության փոփոխության հանրաքվե տեղի չունենա։
«Ամբոխի վրա հույս չդնենք, որովեհտև փորձը ցույց է տալսի, որ ժողովուրդը սխալ որոշումների ունակություն ունի։ Մասնագետներ, հասարակական, պետական այրեր․ ո՞վ պետք է գործընթացին միջատի և ի՞նչ անի, որ գործը չգա հասնի հանրաքվեին»,-հարցրեցին դահլիճից։
«Մենք յուրաքաչյուրս՝ մտավորականը, ուսուցիչը, դասախոսը, քաղաքական գործիչը իր շրջապատում պետք է հասկացնի, որ հանրաքվեի գնալը վտանգավոր է երկրի համար՝ իր բոլոր ելքերով։ Եթե ստեղծվի հասարական հանրային մթնոլորտ, որ պետք չի գնալ հանրաքվեի, իշխանությունը ոչինչ չի կարող անել»,-ասաց Մանուկյանը՝ պնդելով, որ արդեն իսկ այդ մթնոլորտը ստեղծվում և տարածվում է։
Ըստ նրա, բոլոր քաղաքական ուժերը՝ առանց իրար ձեռք բռելու անգամ կարող են կազմակերպել հանրաքվեն չիրականցնելու խնդիրը։ «Հեշտ խնդիր է և այդ խնդիրը կարող են իրականացնել ժողովրդով»,-ասաց Մանուկյանը։

Арам Манукян: Каждый из нас должен дать понять, что идти на референдум по изменению Конституции опасно для страны во всех смыслах
Это не толпа, это народ, и во всех случаях народ будет решать. Об этом выступая на форуме под названием «Декларация о независимости должна быть сохранена» заявил вице-президент АНК Арам Манукян, отвечая на вопрос, кто именно и что должен сделать, чтобы не допустить референдума по изменению конституции.
«Давайте не будем полагаться на толпу, потому что опыт показывает, что народ способен принимать неправильные решения. Специалисты, общественность, государственные деятели, кто должен вмешиваться в этот процесс и что нужно сделать, чтобы вопрос не дошел до референдума", - спросили из зала.
«Каждый из нас, интеллигент, учитель, преподаватель, политик должен дать понять окружающим, что идти на референдум опасно для страны во всех смыслах. Если будет создана общественная атмосфера, что нет необходимости идти на референдум, власть не сможет ничего сделать", - сказал Манукян, настаивая на том, что эта атмосфера уже создается и распространяется.
По его словам, все политические силы могут решить проблему непроведения референдума даже без поддержки друг друга: "Это простая задача, и эту задачу можно решить при поддержке народа", - сказал Манукян.