Եթե մենք այսօր կանք հայ, դա հիմնականում պայմանավորված է եղել եկեղեցու գոյությամբ, դա ոչ ոք չի պատրաստվում հերքել. ՀՀ նախագահ
29/02/2024 11:37
Փաստ է բոլորիս, որ եթե մենք այսօր կանք հայ, դա հիմնականում պայմանավորված է եղել եկեղեցու գոյությամբ, Բաղդադի հայ համայնքի և կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
«Պետականության կորուստը ամենամեծ վտանգն է եղել մեր ժողովրդի կորստի, ինքնության վերացման։
Այստեղ, իհարկե, անուրանալի, մեծ դեր է ունեցել առաքելական եկեղեցին: Ոչ ոք դա չի կարող հերքել և չի էլ պատրաստվում հերքել։ Սա փաստ է, որի հետ մենք առնչվում ենք ամենօրյա մեր իրականության հետ, և պատմության դաս է մեզ համար։ Առաքելական եկեղեցին իր յուրահատուկ դերը շարունակելու է պահպանել, դա պայմանավորված է նաև պետության վերաբերմունքով, բայց պայմանավորված է նաև մեր ժողովրդի էությամբ»,-ասել է նախագահը։

Президент Армении: Если мы сегодня существуем как армяне, то во многом благодаря существованию церкви, этого никто отрицать не будет
29/02/2024 12:02
Для всех нас является фактом, что если мы существуем сегодня как армяне, то во многом благодаря существованию церкви, заявил президент Республики Армения Ваагн Хачатурян на встрече с представителями армянской общины и организаций в Багдаде.
«Потеря государственности была величайшей опасностью потери нашего народа, уничтожения нашей идентичности.
Здесь, конечно, апостольская церковь сыграла бесспорную, большую роль. Никто этого отрицать не может и не собирается отрицать. Это факт, с которым мы сталкиваемся в нашей повседневной реальности, и это урок истории для нас. Апостольская церковь и дальше будет сохранять свою уникальную роль, это связано не только с отношением государства, но и с характером нашего народа", - сказал президент.