Պետք է նորովի գծագրել Եվրասիայի անվտանգության համակարգը. Պուտին
Պետք է նորովի գծագրել Եվրասիայի անվտանգության համակարգը, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ՌԴ Դաշնային ժողովում իր ելույթի ժամանակ։
«Ակնհայտ է, որ անհրաժեշտ է աշխատանք տանել  տեսանելի ապագայում Եվրասիայի հավասար և անբաժանելի անվտանգության նոր ուրվագիծ ձևավորելու ուղղությամբ։ Մենք պատաստ ենք այս խնդրի շուրջ առարկայական քննարկումների բոլոր շահագրգիռ երկրների և միավորումների հետ»,- ասել է Պուտինը։
«Միևնույն ժամանակ, ընդգծեմ, քանի որ այսօր սա կարևոր է բոլորի համար․ առանց ինքնիշխան, ուժեղ Ռուսաստանի ոչ մի կայուն աշխարհակարգի գոյություն հնարավոր չէ»,- հավելել է նա։

Путин: Необходимо формировать новый контур безопасности  Евразии
Президент РФ Владимир Путин заявил о необходимости формирования нового контура безопасности в Евразии.
"Действия США и их сателлитов фактически привели к демонтажу системы европейской безопасности. Это порождает риски для всех. Очевидно, что необходимо работать над тем, чтобы уже в обозримой перспективе формировать новый контур равной и неделимой безопасности в Евразии", - заявил Путин в четверг, выступая с посланием Федеральному Собранию.
"Мы готовы к предметному разговору по этой теме со всеми заинтересованными странами и объединениями", - сказал Путин.