«Ամենամեծ մտահոգությունն այն է, թե որտեղից է հարվածը լինելու». Ալեն Սիմոնյանը չբացառեց՝ հնարավոր է պայմանավորված էսկալացիա լինի
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր խոսեց ժողովրդական լեզվով ու ասաց՝ Հայաստանը Թուրքիայից ու Ադրբեջանից ավելի ուժեղ չէ։
«Մենք չենք կարող դիմակայել, առավել ևս, երբ դաշնակիցը, որ պետք է մեզ պաշտպաներ, լավագույն դեպքում չի պաշտպանել, եթե ոչ համատեղ ինչ-որ գործընթացի մեջ է, իսկ ես վստահ եմ, որ համատեղ ինչ-որ գործընթաց կա ու շատ վաղուց»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Ըստ Սիմոնյանի՝ Ուկրաինայի պատերազմը սկսվել է Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմով։
«Այստեղ պետք էր այլընտրանքային ճանապարհ ստանալ՝ խուսափելու հնարավոր պատժամիջոցներից, ինչը հիմա արվում է, ռուսական գազը հիմա Ադրբեջանը վաճառում է Եվրոպային, դա փաստ է, իմ հնարածը չէ»,- ընդգծեց նա։
ԱԺ նախագահն ասաց, թե Հայաստանը մտահոգված է, որ հնարավոր է պայմանավորված էսկալացիա լինի։
«Իհարկե, մտահոգված ենք, մեր ամենամեծ մտահոգությունն այն է, թե որտեղից է հարվածը լինելու, ակնհայտ է, որ այդ հարվածն արվում է Ադրբեջանի ձեռքերով ու ուղղված է մեր ինքնիշխանության դեմ»,- հայտարարեց Ալեն Սիմոնյանը։

«Самое большое беспокойство вызывает то, откуда будет нанесен удар»: Ален Симонян не исключил вероятность эскалации конфликта
29/02/2024 15:51
Председатель Национального собрания Ален Симонян выступил сегодня на просторечии и сказал, что Армения не сильнее Турции и Азербайджана.
«Мы не можем сопротивляться, особенно когда тот союзник, который должен был нас защищать, в лучшем случае не защитил нас, если не в каком-то совместном процессе, а я уверен, что есть какой-то совместный процесс, и он существует уже давно»,-  заявил он в беседе с журналистами в Национальном собрании.
По словам Симоньян, война в Украине началась с войны в Нагорном Карабахе.
«Здесь нам пришлось найти альтернативный способ избежать возможных санкций, что и делается сейчас, Азербайджан продает российский газ Европе, это факт, это не я придумал», - подчеркнул он.
Спикер НС заявил, что Армения обеспокоена возможной эскалацией конфликта.
«Конечно, мы обеспокоены, самое большое беспокойство вызывает то, откуда будет нанесен удар, очевидно, что этот удар будет нанесен с помощью Азербайджана и направлен против нашего суверенитета»,- заявил Ален Симонян.