Շատ է քննարկվում, թե ո՞ւր է շարժվում Հայաստանը` ՆԱՏՕ՞, Ե՞Մ, թե՞... Հայաստանը շարժվում է դեպի նոր արհավիրք. Տիգրան Աբրահամյան
01/03/2024 10:42
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի դիտարկմամբ՝ ՀԱՊԿ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակի համատեքստում ուշագրավ հայտարարություն չնկատվեց/չքննարկվեց:
«Փաշինյանի՝ Հունաստան կատարած այցի ժամանակ Հունաստանի վարչապետը նշեց` «քննարկեցինք նաև բարեփոխումները, որոնք արձանագրվում են Հայաստանում, որոնք հստակ ցույց են տալիս Ձեր ուղղվածությունը՝ որպես Եվրոպական Միության և Հյուսիսատլանտյան դաշինքի երկիր, մենք պատրաստ ենք մեր գիտելիքներով,  փորձով, ունակություններով նպաստել` ձևավորելու նոր լիբերալ ժողովրդավարություն»:
Ձևակերպումը կառավարության պաշտոնական կայքից եմ վերցրել:
Այնպես չէ, որ կարծում եմ, թե մեզ գրկաբաց ԵՄ-ում կամ ՆԱՏՕ-ում սպասում են, բայց տպավորություն ստացա, որ նաև կուլիսների հետևում են Հայաստանի իշխանություններին խոստումներ և երաշխիքներ խոստանում, արդեն պարզ է ինչի դիմաց կամ ինչ կորզելու նպատակով:
Ժողովրդավարության մասին նույնիսկ չեմ էլ խոսում` հայաստանյան բանտերում կամ տնային կալանքի ռեժիմում գտնվողները քաղբանտարկյալները վկա:
Շատ է քննարկվում, թե ո՞ւր է շարժվում Հայաստանը` ՆԱՏՕ՞, Ե՞Մ, թե՞... Հայաստանը շարժվում է դեպի նոր արհավիրք:
ՀԳ. Պարբերաբար տարբեր մարդկանց մոտ տեսնում եմ այն հարցադրումը, թե ինչո՞ւ են տարբեր գործիչներ, փորձագետներ, ակտիվ քաղաքացիներ գրում կամ հնչեցնում նոր փորձությունների, նոր պատերազմի կամ ինչպես այս դեպքում` նոր արհավիրքի մասին:
Նախ, սա բխում է մեր շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունից, ինչպես նաև ՀՀ իշխանությունների վարած քաղաքական կուրսից:
Երկրորդ, մի մասը սա գիտակցում էին դեռ 2018-ի ապրիլ/մայիսից, մի մասը` 44-օրյա պատերազմից ու դրան հաջորդած ադրբեջանական ագրեսիաներից հետո, ցավոք, շատերն էլ դեռ չեն գիտակցում կամ փնտրտուքների մեջ են և նրանց իրականություն բերելու համար պետք է անընդհատ բաց խոսել ու հիմնավորել»,- Facebook-ում գրել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Сейчас много дискуссий идет о том, куда движется Армения в сторону НАТО, ЕС или... Армения движется к новой катастрофе
01/03/2024 11:23
По оценке секретаря фракции НС "Честь имею" Тиграна Абрамяна, в контексте ситуации, сложившейся вокруг ОДКБ примечательное заявление не было замечено/обсуждено.
«Во время визита Пашиняна в Грецию премьер-министр Греции отметил: «Мы также обсудили реформы, которые проводятся в Армении и ясно показывают ориентацию страны. Естественно, как член Европейского союза и НАТО, наша страна готова внести свой вклад своими ноу-хау и опытом в строительство этой новой либеральной демократии».
Не то чтобы я думаю, что нас в ЕС или НАТО ждут с распростертыми объятиями, но у меня сложилось впечатление, что они тоже за кулисами дают обещания и гарантии властям Армении, уже понятно, в обмен на что или чтобы извлечь что.
Не говоря уже о демократии, доказательством тому являются политзаключенные или находящиеся под домашним арестом.
Сейчас много дискуссий идет о том, куда движется Армения в сторону НАТО, ЕС или... Армения движется к новой катастрофе.
P.S. Я регулярно встречаю, как разные люди спрашивают, почему разные деятели, эксперты, активные граждане пишут или говорят о новых испытаниях, новой войне или, как в данном случае, новой катастрофе.
Во-первых, это связано с создавшейся вокруг нас военно-политической ситуацией, а также с политическим курсом, проводимым властями Республики Армения.
Во-вторых, некоторые из них осознали это с апреля/мая 2018 года, некоторые после 44-дневной войны и последующей азербайджанской агрессии, к сожалению, многие до сих пор этого не осознают или все еще в поисках, и чтобы привести их к реальности, мы должны постоянно говорить открыто и обосновать", - написал Абрамян в Facebook.