Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարող են կարճ ժամանակում խաղաղության պայմանագիր կնքել, եթե Բաքուն պատրաստակամություն ցուցաբերի. Ռուբեն Ռուբինյան
01/03/2024 13:20
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հնարավորության մասին, եթե Բաքուն պատրաստակամություն ցուցաբերի՝ մնացած տեխնիկական խնդիրները լուծելու համար։
«Մեր կողմից մենք անում ենք հնարավորը՝ խաղաղության հասնելու համար, սակայն Ադրբեջանի կողմից բավարար ջանքեր չենք տեսնում։ Հուսով ենք, որ սա կփոխվի: Մնում է ավարտել տեխնիկական աշխատանքները։ Հույս ունենք, որ կկարողանանք անհրաժեշտ արդյունքների հասնել»,- Անթալիայի դիվանագիտական ​​ֆորումի շրջանակում Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է նա։
Ռուբինյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն արդեն կարողացել են համաձայնության գալ խաղաղության հիմնարար սկզբունքների շուրջ՝ դա Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումն է, այս հռչակագրի հիման վրա պետական ​​սահմանի սահմանազատում և սահմանագծումն է, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը՝ հիմնվելով ինքնիշխանության սկզբունքի վրա։
«Եթե մենք կարողանանք համաձայնագրի մեջ ներառել երկու երկրների ղեկավարների կողմից արդեն համաձայնեցված սկզբունքները, ապա խաղաղությունը կարող է շատ արագ հասնել»,- նշել է Ռուբինյանը։

Армения и Азербайджан могут в короткие сроки подписать соглашение о мире, если Баку проявит готовность - Рубен Рубинян
01/03/2024 13:20
Сегодня на панельной дискуссии по теме установления мира на Южном Кавказе в рамках Анталийского дипломатического форума вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян заявил о возможности подписания соглашения о мире между Арменией и Азербайджаном, если Баку проявит готовность для решения оставшихся технических вопросов.
«Мы с нашей стороны делаем все возможное для достижения мира, однако не видим достаточных усилий со стороны Азербайджана. Надеемся, что это изменится. Осталось выполнить техническую работу. Надеемся, что сможем достичь необходимых результатов», - заявил Рубинян.
Он напомнил, что Армения и Азербайджан уже смогли договориться по базовым принципам мира - это признание территориальной целостности друг друга на основе Алма-Атинской декларации, демаркация и делимитация госграницы на основе этой декларации, разблокирование региональных коммуникаций на основе принципа суверенитета.
«Если уже согласованные главами двух стран принципы мы сможем вписать в соглашение, то очень быстро можно будет достичь мира», - сказал Рубинян.