Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմանը և սահմանների բացմանը հենց այսօր էլ. Ռուբեն Ռուբինյան
01/03/2024 13:57
Հայաստանն ու Թուրքիան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում են, Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման թեմայով քննարկման ժամանակ այս մասին հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանի ու Թուրքիայի հարաբերություններում պատմական խորը համատեքստ կա, բայց Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմանը և սահմանների բացմանը հենց այս պահին, այսօր և վաղը»,- նշել է նա։
Ռուբինյանն ընդգծել է՝ եթե Թուրքիայի ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը համաձայնի՝ կարող են հիմա էլ այդ մասին հայտարարել և ֆորումը դարձնել պատմական։

Рубен Рубинян: Армения готова к полной нормализации отношений с Турцией и открытию границ уже сегодня
Армения и Турция находятся в процессе нормализации отношений, об этом заявил вице-спикер Национального собрания Рубен Рубинян на панельной дискуссии по теме установления мира на Южном Кавказе в рамках Анталийского дипломатического форума.
"Не секрет, что в отношениях между Арменией и Турцией существует глубокий исторический контекст, но Армения готова к полной нормализации отношений с Турцией и открытию границ даже сейчас, сегодня и завтра", - сказал он.
Рубинян подчеркнул, что если представитель Турции Сердар Кылыч согласится, они смогут объявить об этом уже сейчас и сделать форум историческим.
Рубинян отметил, что не видит причин, по которым граница между Арменией и Турцией должна быть закрыта.