3 մլն-ով այսօր Երևանում միայն արևածաղկի սերմ կարելի է առնել. արցախցիները բնակարանների ապահովման ծրագրից դժգոհ են
01/03/2024 16:51
Արցախցիները դուրս են եկե  բողոքի ակցիայի՝ պահանջելով բնակարանների ապահովման հարցով հաշվի առնել նաև իրենց կարծիքը։
Լրագրողների հետ զրույցում ակցիայի մասնակիցներից մեկն ասաց, որ կառավարությունը ԼՂ-ից տեղահանված անձանց բնակարանային ապահովման աջակցության ծրագրով նախատեսում է մեկ անձի հաշվով շուրջ 3 մլն դրամ աջակցել, ի տարբերություն անչափահասների, չափահասներից՝ մի քանի տարի հետո վերադարձի պայմանով։
Ըստ արցախցու՝ թեկուզ 4 հոգանոց ընտանիքի համար այդ գումարով հնարավոր չէ ձեռք բերել բնակարան։ «Հույս ունենք, որ 4-5 մլն կտարամադրեն, բայց այս կերպ հնարավոր չէ ձեռք բերել։ Առաջարկներ ենք արել կառավարությանը, սակայն հաշվի չեն առել»,-ասաց նա և նշեց, որ նման առաջարկը, ի վերջո, կհանգեցնի նրան, որ բնակչությունը դուրս կգա Հայաստանից։
Արցախցիներն այսօր հանդիպում կունենան Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում։
«Հանուն Հադրութի» ՀԿ նախագահ Լևոն Հայրյանը նշեց, որ 3 մլն-ով այսօր Երևանում միայն արևածաղկի սերմ կարելիա է առնել։ «Դա ընդհանրապես ձեռառնելիք է»,-ասաց նա։ Նաև նշեց՝ ասում են, որ մեծահասկաները հետ պետք է վերադարձնեն, սակայն թե ինչպես, դա խնդիր է։

Сегодня в Ереване за 3 миллиона можно купить только семечки: Арцахцы выразили недовольство программой обеспечения жильем
01/03/2024 17:17
Арцахцы проводят акцию протеста, требуя, чтобы их мнение было учтено в вопросе обеспечения жильем.
В беседе с журналистами один из участников акции протеста сообщил, что в рамках программы обеспечения вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха жильем правительство планирует выделить каждому члену семьи по 3 млн драмов, в отличие от несовершеннолетних, от взрослых при условии возврата через несколько лет.
По словам арцахца, даже семье из 4 человек невозможно купить квартиру на такую ​​сумму: "Мы надеемся, что нам выделят 4-5 миллионов, в противном случае на такую сумму невозможно приобрести жилье. Мы сделали предложения правительству, но они их не учли", - сказал он и отметил, что такое предложение в конечном итоге приведет к тому, что арцахцы покинут Армению.
Сегодня арцахцы проведут встречу в Министерстве труда и социальных вопросов.
Руководитель общественной организации "Во имя Гадрута" Левон Айриян отметил, что сегодня в Ереване можно купить только семечки за 3 миллиона. «Этим они смеются над нами», - сказал он, отметив также, что взрослые должны вернуть эти деньги, но как – это уже проблема.
Кроме того, он заметил, что они поставили условие: если у них не будет гражданства, они не получат денег.