Հուսով եմ, որ այս տարի Հայաստանն ու Ադրբեջանը կկարողանան խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել. Կլաար
Հուսով եմ, որ այս տարի մենք կկարողանանք հասնել դրան, Հայաստանն ու Ադրբեջանը կկարողանան խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել. Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի ժամանակ հայտարարեց Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
«Եվրամիությունը հավատարիմ է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելուն։ Խաղաղության ձեռքբերումը բխում է ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի, և ամբողջ տարածաշրջանի շահերից, և մենք բոլոր ջանքերը կգործադրենք դրան հասնելու համար», - ասաց Կլաարը:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ առաջընթացի հասնելու հիմնական պատասխանատվությունը կրում են այս երկրները, նրանց ղեկավարությունը, և դա կախված է նրանց ցանկությունից ու կամքից։

Клаар: Я надеюсь, что Армения и Азербайджан смогут подписать мирное соглашение в этом году
Я надеюсь, что в этом году мы сможем этого добиться, Армения и Азербайджан смогут подписать мирное соглашение, об этом заявил специальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар в ходе выступления на панели «Мир, развитие и связи на Южном Кавказе» в рамках Дипломатического форума -2024 в Анталье.
«Европейский Союз привержен достижению стабильного мира на Южном Кавказе. Достижение мира отвечает интересам и Азербайджана, и Армении, и всего региона, и мы приложим все усилия для его достижения", - сказал Клаар.
Специальный представитель ЕС отметил, что основная ответственность за достижение прогресса лежит на этих странах, их руководстве, и это зависит от их желания и воли.
"Поскольку я занимаюсь этим вопросом в течение многих лет, могу сказать, что этого можно достичь,- отметил Клаар.