Ինձ՝ 28 տարեկան տղայիս համար դա մի սարսափ էր, ուղղակի չէի հավատում, որ նման բան հնարավոր է. Ալեն Սիմոնյանը՝ մարտիմեկյան դեպքերի մասին
01/03/2024 10:20
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն իր տելեգրամյան ալիքում անդրադարձել է մարտիմեկյան դեպքերին։
«2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ինձ զանգահարեց Գևորգ Ալթունյանը, ասաց՝ ցրել են ժողովրդին: Արագ հագնվեցի և գնացի Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկ: Ստեփան Շահումյանի անվան դպրոցի մայթին կանգնած նայում էի, թե ինչ է կատարվում դիմացի մայթին:
Չէի հավատում, որ նման բանի ականատես կլինեմ. ինչպես են Երևանիս կենտրոնում առանց ամաչելու սաղավարտավոր հայ տղերքը հայ մարդկանց առանձնակի դաժանությամբ ծեծելով, հարվածելով գրոհում: Գուցե հիմա այս դաժան աշխարհում դա այնքան էլ անսովոր բան չէ, բայց ինձ՝ 28 տարեկան տղայիս համար դա մի սարսափ էր, ուղղակի չէի հավատում, որ նման բան հնարավոր է:
Հետո Մարիամը եկավ, և ամբողջ օրը եղել ենք փողոցներում. Սունդուկյանի անվան թատրոնի մոտ Գևորգի հետ այրվող Վիլիս մակնիշի ավտոմեքենա փորձեցինք մարել, հետո Նիկոլը եկավ (այն ժամանակ իրեն անձամբ չէի ճանաչում), հետո լուսահիշատակ Վիգեն Խաչատրյանին (Վիգեն Սուրենիչին) հանդիպեցինք, և ամբողջ գիշեր կողքս էր, չէր թողնում Մյասնիկյանի արձանից առաջ գնանք, միասին նայում էինք վերև ու էլի չէինք հավատում, որ Երևանի քաղաքապետարանի ֆոնին՝ երկնքում, կրակոցներ են տեղում:
Հետո հայը սպանեց հային՝ 10 հոգի մահացավ, բազմաթիվ մարդիկ վիրավորվեցին: Այդ ամենը մի բանի համար՝ որպեսզի իշխանությունն իր «աթոռը» պահպանի: Արյուն, մահ, հայ մարդկանց կյանքեր՝ «աթոռը» պահպանելու համար!
Այդ օրը ինձ համար որոշում կայացրեցի, որ կա՛մ մեկընդմիշտ կլքեմ Հայաստանը, կա՛մ կանեմ ամեն ինչ, որ նման բան էլ երբեք չկրկնվի»։

Для меня, 28-летнего парня, это был ужас, я просто не верил, что такое возможно: Ален Симонян о событиях 1 марта
О событиях 1 марта в своем Telegram-канале рассказал председатель НС Ален Симонян.
«Рано утром 1 марта 2008 года мне позвонил Геворг Алтунян и сказал, что людей разогнали. Я быстро оделся и отправился к перекрестку улиц Маштоца-Туманяна. Я стоял на тротуаре школы имени Степана Шаумяна и наблюдал за тем, что происходило на противоположном тротуаре.
Я не верил, что стану свидетелем такого: как в центре Еревана армянские ребята в касках нагло нападают и с особой жестокостью избивают армянских людей. Может быть, сейчас это не так уж и необычно в этом жестоком мире, но для меня, 28-летнего парня, это был ужас, я просто не мог поверить, что такое возможно.
Потом пришла Мариам, и мы весь день были на улице. Мы с Геворгом пытались потушить горящую машину «Виллис» возле театра Сундукяна, потом пришел Никол (я его тогда лично не знал), потом мы встретили покойного Вигена Хачатряна (Вигена Суренича), и он был рядом со мной. Всю ночь он не отпускал нас дальше от памятника Мясникяну, мы стояли вместе, смотрели и до сих пор не могли поверить, что в небе на фоне мэрии Еревана послышались выстрелы.
Тогда армянин убил армянина, 10 человек погибли, много людей получили ранения. Все это ради того, чтобы власти сохранили свое «кресло». Кровь, смерть, жизни армян для того, чтобы сохранить «кресло»!
В тот день я принял для себя решение: либо я покину Армению раз и навсегда, либо сделаю все, чтобы подобное никогда больше не повторилось».