Կան ուժեր, որոնք սպառազինությունների մրցավազք են հրահրում, փորձում են տարածաշրջանում ստեղծել նոր բաժանարար գծեր. Հաջիև
01/03/2024 13:26
Ադրբեջանի տեսլականն այն է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում պետք է ապահովվի կայուն խաղաղություն և հանգստություն. Անթալիայի դիվանագիտական ​​ֆորումից առաջ ադրբեջանցի լրագրողներին ասել է Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը։
Ըստ նրա՝ նախաձեռնության հեղինակն Ադրբեջանն է և հենց Ադրբեջանն էլ գրել և ներկայացրել է խաղաղության պայմանագրի նախագծի տեքստը։
«Բայց, ցավոք, կան ուժեր, որոնք ռազմականացման քաղաքականություն են վարում, սպառազինությունների մրցավազք են հրահրում, փորձում են տարածաշրջանում ստեղծել նոր բաժանարար գծեր, ինչպես նաև ցանկանում են իրենց աշխարհաքաղաքական ինտրիգները տեղափոխել հարավկովկասյան տարածաշրջանից դուրս։ Կան որոշակի ուժեր, որոնք փորձում են Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանը զարգացնել ոչ թե որպես սահման, այլ որպես առճակատման գիծ։ Հայաստանից ակնկալում ենք, որ նա չի կրկնի անցած տարիների սխալները, կվարի այնպիսի քաղաքականություն, որը կծառայի տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանը։ Սա է Ադրբեջանի մտադրությունը»,-ասել է Հաջիևը։

Гаджиев: Есть силы, которые подстрекают к гонке вооружений, пытаются создать в регионе новые разделительные линии
01/03/2024 13:31
Видение Азербайджана состоит в том, что в регионе Южного Кавказа должен быть обеспечен устойчивый мир и спокойствие.  Об этом азербайджанским журналистам в рамках Антальского дипломатического форума 2024 сообщил помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
По его словам, Азербайджан является автором этой инициативы, именно Азербайджан написал и представил текст проекта мирного договора.
«Но, к сожалению, есть силы, которые проводят политику милитаризации, подстрекают к гонке вооружений, пытаются создать в регионе новые разделительные линии, а также хотят перенести в регион свои геополитические интриги, имеющиеся за пределами региона Южного Кавказа. Есть определенные силы, которые пытаются развивать границу между Арменией и Азербайджаном не как границу, а как некую линию конфронтации, что вызывает сожаление. Мы ожидаем от Армении, что она не повторит ошибок прошлых лет, будет проводить политику, которая будет служить устойчивому миру в регионе. В этом и заключается намерение Азербайджана»,- заявил Гаджиев.