Արարատ Միրզոյանը Քուվեյթի գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումները
01/03/2024 16:13
Մարտի 1-ին Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Քուվեյթի Պետության արտաքին գործերի նախարար Աբդալլահ Ալի Ալ-Յահյայի հետ։
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Աբդալլահ Ալի Ալ-Յահյային նախարար նշանակվելու կապակցությամբ և հայտնել պատրաստակամությունը համատեղ ջանքերով հարստացնել երկկողմ օրակարգը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով գործնական քայլեր ձեռնարկել տարբեր ոլորտներում առկա ներուժն իրացնելու ուղղությամբ: Երկուստեք ընդգծվել է, որ երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերն ու շփումերն արդեն իսկ լավ հիմքեր են ստեղծել, իսկ բարձրաստիճան փոխայցելությունները կարող են լրացուցիչ խթան հաղորդել ձևավորվող օրակարգին:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ դիրքորոշումը 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հարցում հստակ հանձնառության և սահմանազատման հետագա գործընթացում առավել հստակության ապահովման կարևորության վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել մարդասիրական բնույթի հարցերի:
Որպես խաղաղության և տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման օրակարգի մաս՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, դրա տնտեսական առավելություններն ու ներդրումների համար ստեղծվող հնարավորությունները:

Арарат Мирзоян представил своему кувейтскому коллеге последние обсуждения в процессе регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном
01/03/2024 18:04
В рамках Дипломатического форума в Анталии министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Кувейта Абдаллой Али аль-Яхьей, сообщили в МИД Армении.
Арарат Мирзоян поздравил Абдаллу Али аль-Яхью с назначением на пост министра и выразил готовность совместными усилиями обогатить двустороннюю повестку дня.
Собеседники обсудили вопросы расширения политического диалога между двумя странами, выразив готовность с обеих сторон предпринять практические шаги для реализации имеющегося потенциала в различных сферах. С обеих сторон было подчеркнуто, что дружественные связи и контакты между двумя народами уже создали хорошую основу, а взаимные визиты на высоком уровне могут придать дополнительный импульс разрабатываемой повестке дня.
Кроме того, обсуждались вопросы региональной безопасности. Мирзоян представил коллеге последние дискуссии в процессе регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Мирзоян подчеркнул позицию Армении в отношении четкой приверженности взаимному признанию территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации и важности обеспечения большей ясности в дальнейшем процессе делимитации.
Были обсуждены также вопросы гуманитарного характера.
В рамках повестки мира и разблокировки региональных коммуникаций Арарат Мирзоян представил разработанную правительством Армении программу «Перекресток мира», ее экономические преимущества и возможности для инвестиций.