Ադրբեջանի իշխանությունները պնդում են, թե իրենց որևէ միջնորդ պետք չէ, փորձում են միայնակ ճնշումներ գործադրել ՀՀ իշխանությունների վրա. Օհանյան
01/03/2024 11:36
Ցանկացած բանակություն ավելի ընդունելի է, քան պատերազմական գործողությունը, խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով Գերմանիայի միջնորդությամբ հայ-ադրբեջանական բանակցություններին։
«Բայց նրանց հայտարարություններից տեսանք, որ պայմանավորվել են հերթապահ խոսքերով արտահայտվել։ Պարզ չէ, թե որոնք են սկզբունքները և հարցերի հերթականությունը։
Ադրբեջանի իշխանությունները պարբերաբար պնդում են, թե իրենց որևէ միջնորդ պետք չէ, դա գալիս է նրանից, որ փորձում են միայնակ ճնշումներ գործադրել ՀՀ իշխանությունների վրա։ Բայց մյուս կողմից էլ իրենք խորամանկ կերպով օգտագործում են թե՛ արևմտան, թե՛հետխորհրդային հարթակը, որպեսզի իրենց շահերն առաջ տանեն»,-ասաց Օհանյանը։

Оганян: Власти Азербайджана заявляют, что посредник им не нужен, они пытаются оказать давление только на власти Республики Армения
01/03/2024 11:46
Любые переговоры более приемлемы, чем военные действия, заявил на брифинге в парламенте руководитель фракции "Армения" Сейран Оганян, имея в виду армяно-азербайджанские переговоры при посредничестве Германии.
«Но мы видели из их заявлений, что они договорились высказаться один за другим. Неясно, каковы принципы и порядок вопросов.
Власти Азербайджана регулярно заявляют, что им не нужен никакой посредник, это связано с тем, что они пытаются оказать давление только на власти Республики Армения. Но с другой стороны, они хитро используют как западную, так и постсоветскую платформу для продвижения своих интересов", - сказал Оганян.