Իրաքը վերահաստատել է՝ ցանկանում է, որ ամերիկյան զորքերն ամբողջությամբ դուրս գան իր տարածքից
Շարունակում ենք բանակցել ԱՄՆ-ի հետ՝ իր, ինչպես նաև միջազգային կոալիցիայի երկրների զորքերի դուրսբերման հարցի շուրջ, «Ռիա Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է Իրաքի ԱԳ նախարար Ֆուադ Հուսեյնը։
«Իրաքում ԱՄՆ-ի կամ կոալիցիոն զորքերի ներկայության կամ բացակայության վերաբերյալ բանակցությունները ամերիկյան կողմի հետ շարունակվում են»,-ասել է Հուսեյնը՝ հավելելով, որ բանակցությունների հարց է նաև զորքերի դուրսբերման գրաֆիկի սահմանումը։
Նշենք, որ Իրաքի վարչապետ Մուհամմադ ալ-Սուդանին հունվարի 10-ին հայտարարել էր, որ Իրաքը ցանկանում է իր տարածքից դուրս բերել միջազգային ռազմական կոալիցիայի ուժերին, որոնք այնտեղ տեղակայվել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության դեմ պայքարելու համար։ Ալ-Սուդանին նշել էր, որ Իրաքն ունակ է ինքն իրեն պաշտպանել ահաբեկչությունից։ Փետրվարին արդեն երկրի խորհրդարանը կառավարությանը կոչ էր արել արագացնել Իրաքի տարածքից ամերիկյան ու միջազգային ուժերի դուրսբերման շուրջ համաձայնագրի կնքումը։

Ирак и США продолжают переговоры о выводе коалиции
Переговоры Ирака с США относительно вывода войск международной коалиции продолжаются, решения или графика вывода на данный момент нет, заявил в интервью РИА Новости министр иностранных дел Ирака Фуад Хусейн.
"Переговоры с американской стороной относительно присутствия или отсутствия американских войск или сил коалиции на территории Ирака продолжаются", - заявил министр на полях Дипломатического форума в Анталье (ADF).
В ответ на вопрос о наличии графика вывода военных Хусейн повторил, что "переговоры все еще идут".
Премьер-министр Мухаммад ас-Судани 10 января заявил, что Ирак добивается вывода с его территории международной военной коалиции, которая создавалась для борьбы с террористической организацией "Исламское государство"*, потому что может сам защитить себя от терроризма. После - уже в начале февраля - комитет по безопасности и обороне парламента Ирака призвал правительство страны к скорейшему заключению соглашения о выводе войск стран международной коалиции из Ирака.