Կա պարզ իրողություն․ Հարավային Կովկասում Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի միակ իրական գործընկերը Թուրքիան է․ Վարուժան Գեղամյան
02/03/2024 14:49
Թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը գրում է․ «Կա պարզ իրողություն, որը շատերը չեն ուզում ընդունել կամ հատուկ չեն ընդունում։ Հարավային Կովկասում Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի միակ իրական գործընկերը Թուրքիան է։ Չնայած Թուրքիայի հետ բոլոր խնդիրներին՝ հավաքական Արևմուտքը հենց այս երկրին է տեսնում որպես Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում իր ներկայացուցիչ, որի հետ նշված տարածաշրջաններում կա ընդհանուր շահ։
Դեռևս 19-րդ դարից այդ շահը շատ հստակ ձևակերպում է ստացել. դուրս մղել Ռուսաստանին նշված գոտիներից, որը Թուրքիայի համար ազգային-պետական գլխավոր նպատակներից է։
Հենց այս պատկերացմամբ էր առաջնորդվում երեկ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի ժամանակ Հվ. Կովկասում ԵՄ ներկայացուցիչ Տ. Կլաարը, երբ նշում էր, որ «Թուրքիան է տարածաշրջանի առաջատար ուժը» և պետք է տարածաշրջանային նոր պայմանագրերի միջոցով «ցեմենտի իր այդ դերը»։
Արևմուտքի կողմից Հայաստանի հասցեին արվող առանձին ռևերանսները ոչ միայն մակերեսային են, այլև Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների համեմատ «գրոշի արժեք չունեն» և զոհաբերվելու են հանուն դրանց։ Ավելին, այդ ռևերանսներն արվում են որպես այդ զոհաբերության մաս»։

Варужан Гегамян: Существует простая истина: реальным партнером Евросоюза и НАТО на Южном Кавказе является Турция
02/03/2024 15:17
Тюрколог Варужан Гегамян пишет: «Существует простая истина, которую многие не хотят принимать или специально не принимают. Единственным реальным партнером Евросоюза и НАТО на Южном Кавказе является Турция. Несмотря на все проблемы с Турцией, коллективный Запад видит в этой стране своего представителя на Кавказе и в Центральной Азии, с которым у него есть общий интерес в этих регионах.
Начиная с XIX века этот интерес получил весьма четкую формулировку: вытеснить Россию из упомянутых зон, что является для Турции одной из главных национально-государственных целей.
Именно этой идеей руководствовался вчера представитель ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаар во время дипломатического форума в Анталье, когда заявил, что «Турция является ведущей державой в регионе» и должна «закрепить свою роль» посредством новых региональных соглашений.
Отдельные реверансы со стороны Запада в отношении Армении не только поверхностны, но и "не имеют никакой ценности" по сравнению с отношениями с Турцией и Азербайджаном и будут принесены в жертву ради этих отношений. Более того, эти реверансы делаются как часть этого жертвоприношения».