Ինչ բաժնեմասը փոխանցվել է ՀՀ կառավարությանը՝ և՛ «Լիդիան»-ի, և՛ ԶՊԿ-ի  գործողություններում վարքագծի կտրուկ փոփոխություն կա ընդդեմ բնապահպանների. Ենոքյան
04/03/2024 13:33
Ինչ բաժնեմասը փոխանցվել է ՀՀ կառավարությանը՝ և՛ «Լիդիան»-ի, և՛ ԶՊԿ-ի գործողություններում վարքագծի կտրուկ փոփոխություն կա ընդդեմ բնապահպանների. Ենոքյան
Ինչ բաժնեմասը փոխանցվել է ՀՀ կառավարությանը՝ և՛ «Լիդիան» ընկերության, և՛ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» գործողություններում վարքագծի կտրուկ փոփոխություն կա. հայտարարեց «Կանաչ Հայաստան» բնապահպանական, կրթական ՀԿ-ի նախագահ Թեհմինե Ենոքյանը։
Նշենք, որ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն, որը ռուսական «Գեոպրոմայնինգ» ընկերության խմբի ակտիվներին է պատկանում,  և որի բաժնետեր է հանդիսանում նաև ՀՀ կառավարությունը, քաղաքացիական հայց է ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Օլեգ Դուրգարյանից հերքում և բռնագանձում 6 000 000 ՀՀ (6 մլն) դրամ (մոտ 14 000 եվրո)։
Ավելի վաղ նման դատական հայց «Լիդիան» ընկերության կողմից ներկայացվել է նաև բնապահպան Թեհիմե Ենոքյանի դեմ, և դատարանը նրան պարտավորեցրել է հանքարդյունաբերական ընկերությանը վճարել 1մլն 200 000 դրամ։
«Իրենց համար էական էլ չէ՝ ինչ ենք ասում, կա զրպարտությո՞ւն, թե՞ ոչ։ Եթե իրենց նպատակն է դատական հայց ներկայացնել ընդդեմ մեզ, վախեցնել՝ մեծ գումար պահանջելով, դա պետք է նշել, որ պարտված ստրատեգիա է։ Իմ պարագայում արդեն իսկ դրա պտուղները կան»,-ասաց նա։
Ենոքյանը նշեց՝ ցավալի է, որ ՀՀ-ում կարող էր լինել այդպիսի դատական ակտ, որից հետո ինքը ստիպված է եղել իր իրավունքները պաշտպանելու համար դիմել ՄԻԵԴ՝ ընդդեմ ՀՀ-ի, որն արդեն իսկ վարույթ է ընդունվել։
«Պետական մարմինները մեր ուղիղ հարցերին ի պատասխան՝ կրավորական դիրք են ընդունում։ Բայց ՀՀ կառավարությունը չի կարող լինել բաժնետեր, օգուտները ստանալ, բայց վնասակար բաները, որ ընկերություններն իրականացնում են, չկրի պատասխանատվություն։ Ե՛վ բանկերը, և՛ ՀՀ կառավարությունը կրում են պատասխանատվություն այս պահանջների համար»,-ասաց նա։

Енокян: С тех пор, как доли были переданы правительству Армении, в действиях «Лидиан» и ЗММК наблюдается резкое изменение отношения к экологам
04/03/2024 21:55
Как только доля была передана Правительству Республики Армения, наблюдается резкое изменение в поведении как компании «Лидиан», так и «Зангезурского медно-молибденового комбината». Об этом заявила председатель общественной организации «Зеленая Армения» Техмине Енокян.
Отметим, что ЗАО "Зангезурский медно-молибденовый комбинат", принадлежащее активам российской Группы компаний "Геопромайнинг", акционером которого является Правительство Республики Армения, обратилось в суд с гражданским иском, требуя опровержения и конфискации 6 000 000 (6 миллионов) драмов (около 14 000 евро) у руководителя общественной организации «Центр общинной консолидации и поддержки» Олега Дургаряна.
Ранее аналогичный иск был подан компанией "Лидиан" против эколога Техиме Енокян, и суд обязал ее выплатить горнодобывающей компании 1 миллион 200 тысяч драмов.
«Для них не имеет значения, что мы говорим, есть ли клевета или нет. Если их цель – подать на нас в суд, напугать нас требованием крупной суммы денег, то следует отметить, что это проигрышная стратегия. В моем случае плоды этого уже есть", - сказала она.
Енокян отметила, что очень жаль, что в Республике Армения может быть такой судебный акт, и после этого, чтобы защитить свои права, ей пришлось обратиться в ЕСПЧ против Республики Армения, иск уже принят к производству.
«В ответ на наши прямые вопросы государственные органы занимают инертную позицию. Но правительство Республики Армения не может быть акционером, получать выгоды, но не нести ответственность за ущерб, который компания наносит другим. Ответственность за эти требования несут как банки, так и правительство Республики Армения", - сказала она.