«Ադրբեջանի հարձակումն անխուսափելի է․ կյանքի է կոչելու նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը»․ Մովսես Հակոբյան
04/03/2024 18:31
Հնարավո՞ր է՝ Ադրբեջանը «Զանգեզուրի միջանցք» բացելու պատրվակով հարձակվի Հայաստանի վրա։
168.am-ի հետ զրույցում ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, նախկին գլխավոր ռազմական տեսուչ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը, պատասխանելով այս հարցին, ասել է.
«Ադրբեջանի հարձակումն անխուսափելի է։ Կարդացեք 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը, այն Ադրբեջանը կյանքի է կոչելու»։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի համաձայն՝ պետք է տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակվեն: Ըստ հայտարարության՝ Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է տրանսպորտային կապերի անվտանգությունն Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև` երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու համար: Տրանսպորտային հաղորդակցության հսկողությունն իրականացնում են ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ ծառայության մարմինները: Կողմերի համաձայնությամբ կապահովվի նոր տրանսպորտային հաղորդակցություն, որը կկապի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը և Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները:
Մովսես Հակոբյանի գնահատմամբ՝ Ադրբեջանին որևէ բան չի կարող հետ պահել, անգամ «խաղաղության պայմանագիր» կոչվածը։
«Ադրբեջանը երբեք մեզ հետ խաղաղության պայմանագիր չի կնքելու»,- շեշտել է Մովսես Հակոբյանը։
Հարցին՝ Ադրբեջանի հարձակման դեպքում ո՞ր երկիրը կարող է աջակցել Հայաստանին, հատկապես, եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունները սառեցնելու և ՀՀ-ում ռուս սահմանապահների դուրսբերման մասին, Մովսես Հակոբյանը պատասխանել է՝ չգիտի, թե ով կաջակցի Հայաստանին, այդ հարցի պատասխանը չունի։

Мовсес Акопян: «Нападение Азербайджана неизбежно: он выполнит пункт 9 трехстороннего заявления от 9 ноября»
04/03/2024 19:09
Возможно ли нападение Азербайджана на Армению под предлогом открытия «Зангезурского коридора»?
В беседе с 168.am бывший начальник Генерального штаба ВС Армении, бывший главный военный инспектор, генерал-полковник Мовсес Акопян, отвечая на этот вопрос, сказал:
«Нападение Азербайджана неизбежно. Прочтите пункт 9 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, Азербайджан выполнит его».
Согласно пункту 9 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, все экономические и транспортные связи в регионе должны быть разблокированы, а Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях». Контроль за транспортным сообщением, согласно заявлению, должны будут осуществлять органы Пограничной службы ФСБ России. По согласованию Азербайджана и Армении, как отмечено в заявлении, будет обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана.
По мнению Мовсеса Акопяна, ничто не может сдержать Азербайджан, даже так называемый «мирный договор».
"Азербайджан никогда не подпишет с нами мирный договор", - подчеркнул Мовсес Акопян.
На вопрос: какая страна может поддержать Армению в случае нападения Азербайджана, особенно если принять во внимание, что власти Армении заявляют о заморозке отношений с ОДКБ и выводе российских пограничников из Армении, Мовсес Акопян ответил, что не знает, кто поддержит Армению, и не имеет ответа на этот вопрос.