Տեղի է ունեցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի առաջին նիստը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի առաջին նիստը, որում ներկայացվել է ՀՀ գիտատեխնոլոգիական զարգացման ռազմավարության նախագիծը, հայտնում են կառավարությունից։
«Խորհրդի կազմում ներգրավված են ինչպես պետական հատվածի ներկայացուցիչներ, այնպես էլ ոլորտի մի շարք հայտնի ընկերությունների՝ «Սինոփսիս Արմենիա», «Ինթելինեյր», «ՍԱԴԱ սիստեմս», «Սթրաթեջիք վելյու վենչուրս», «Բիգքընթրոլս», «Պրոջեքթ ինթեգրեյշըն» և այլ ընկերությունների ղեկավարներ:
Մինչ նախագծի ներկայացումը, Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այս ֆորմատը ձևավորվել է խորհրդի անունից բխող ակնհայտ պատճառներով ու նպատակներով, և շնորհակալություն հայտնել ներկաներին խորհրդում ներգրավվելու, աշխատանքներին մասնակցելու պատրաստակամության համար: «Ակնհայտորեն Հայաստանի Հանրապետությունը զարգացման ճանապարհին ունի բազմաթիվ խոչընդոտներ, և մեր ընկալումն այն է, որ այդ խոչընդոտները հաղթահարելու առաջնային գործիքներից է գիտությունը և սրանից բխող տեխնոլոգիական ոլորտը: Այս ֆորմատում մենք կփորձենք ոլորտի ներկայացուցիչների, Կառավարության և խորհրդարանի գործընկերների մասնակցությամբ ռազմավարությունների մշակման գործում ավելի մեծ ներգրավվածություն ապահովել»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը և հավելել, որ այսօրվա հանդիպումն այդ պրոցեսի մեկնարկն է, և նիստի արդյունքներով որոշումներ կկայացվեն հետագա աշխատանքի կազմակերպման վերաբերյալ:
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, խորհրդի անդամ Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է ռազմավարության տեսլականը, նպատակը և շրջանակը: Ըստ այդմ՝ ռազմավարության տեսլականը Հայաստանում գիտատեխնոլոգիական ոլորտի թռիչքային աճի ապահովումն է, իսկ նպատակը՝ կրթության, կիրառական գիտության և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտների քաղաքականությունների համապատասխանեցման ու փոխկապակցված զարգացման մեխանիզմի ներդրումն ու իրագործումը:
«Վերջին երեք տարիներին կտրուկ ավելացել է գիտության ֆինանսավորումը և հատկանշական է, որ հատկապես նպատակային ծրագրային ֆինանսավորման և թեմատիկ ֆինանսավորման ուղղությամբ է աճը տեղի ունենում»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը և հավելել, որ Հայաստանում լաբորատոր փորձարկումների համար նախատեսված նվազ կարողություններ կան և անհրաժեշտ է այստեղ առաջնահերթություններ սահմանել ու լաբորատոր կարողությունները նույնպես թիրախավորված զարգացնել: Ըստ Հակոբ Արշակյանի, շատ կարևոր է, որ արդեն կան կապիտալ ներդրումների համար հատկացված միջոցներ: Անդրադառնալով բարձր տեխնոլոգիական ոլորտին՝ նա նշել է, որ վերջին տարիների ընթացքում՝ 2021 թվականին 34 տոկոս, 2022-ին՝ կրկնապատիկ և 2023-ին՝ 44 տոկոս շրջանառության աճ է գրանցվել:
Նախագծում ներկայացվել են 5 ճյուղեր՝ արհեստական բանականություն և մեքենայական ուսուցում, միկրոէլեկտրոնիկա, ընդլայնված ռոբոտաշինություն, քվանտային տեխնոլոգիաներ, կենսատեխնոլոգիա և գիտություններ, որոնք իրենց մեջ պարունակում են և՛ կրթական, և՛ գիտական, և՛ արդյունաբերական ուղղությունների կոմպոնենտներ: Առաջարկվել է ստեղծել աշխատանքային խմբեր, որոնք կաշխատեն գործադիր մարմնի շրջանակներում՝ ի նպաստ վերոնշյալ ճյուղերի զարգացման և ներդրումների արդյունավետության բարձրացման:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է. «Կարծում եմ, որ խորհրդի աշխատանքային խմբերը պետք է աուդիտի ենթարկեն մեր այս երեք ուղղություններով իրականացվող քաղաքականություններն ու գնահատեն, թե այդ քաղաքականություններն ինչքանով են նպաստում այս ճյուղերի հետագա զարգացմանը, գնահատեն այդ նպաստը: Եթե այդ նպաստը քիչ է, ապա ի՞նչ պետք է անել դա առավել արդյունավետ դարձնելու համար»:
Ծավալվել է մտքերի փոխանակություն նախագծում բարձրացված հարցերի, խնդիրների լուծման և մեխանիզմների հասցեագրման շուրջ: Մասնավորապես, առաջարկություններ և դիտարկումներ են ներկայացվել նշված ուղղություններով զարգացման մեխանիզմների ներդրման շուրջ:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ քննարկման համար և հույս հայտնել, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր կլինի անհրաժեշտ լուծումներ գտնել հայեցակարգային հարցերին և իրագործել նախանշված ծրագրերը»:

Состоялось первое заседание Совета по развитию науки и технологий Армении
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось первое заседание Совета по развитию науки и технологий Армении, в ходе которого был представлен проект Стратегии научно-технологического развития Республики Армения.
Как сообщили в аппарате премьер-министра Армении, в состав совета входят представители государственного сектора, а также руководители ряда известных в сфере компаний: “Synopsys Armenia”, “IntelinAir”, “SADA Systems”, “Strategic Value Ventures”, “BIGcontrols”, “Project Integration” и др.
В начале заседания глава правительства отметил, что данный формат сформирован по вытекающим из названия Совета понятным причинам и целям и поблагодарил присутствующих за готовность участвовать в работе структуры.
“Очевидно, что Республика Армения имеет множество препятствий на пути развития, и мы считаем, что одним из основных инструментов преодоления этих препятствий является наука и вытекающий отсюда технологический сектор. В этом формате мы постараемся обеспечить большую вовлеченность в разработку стратегий с участием представителей отрасли, коллег из правительства и парламента”, - подчеркнул Никол Пашинян и добавил, что сегодняшняя встреча является стартом этого процесса, и по итогам встречи будут приняты решения относительно организации дальнейшей работы.
Заместитель председателя Национального Собрания, член Совета Акоп Аршакян представил видение, цель и рамки Стратегии. Соответственно, видение стратегии заключается в обеспечении стремительного роста научно-технологической сферы в Армении, а цель – во внедрении и реализации механизма согласования политики и взаимосвязанного развития в сферах образования, прикладной науки и высокотехнологической промышленности.
“За последние три года резко возросло финансирование науки, и примечательно, что рост идет особенно в направлении целевого программного и тематического финансирования”, - отметил Акоп Аршакян и добавил, что в Армении ограничены возможности лабораторных исследований, и здесь необходимо установить приоритеты и лабораторный потенциал также развивать  целенаправленно.
По словам Акопа Аршакяна, очень важно, что уже есть средства, выделенные на капитальные вложения. Коснувшись сферы высоких технологий, он отметил, что за последние годы зафиксирован рост товарооборота на 34% в 2021 году, в два раза в 2022 году и на 44% в 2023 году.
В проекте представлены 5 направлений: искусственный интеллект и машинное обучение, микроэлектроника, расширенная робототехника, квантовые технологии, биотехнологии и науки, которые содержат как образовательные, научные, так и производственные компоненты. Было предложено создать рабочие группы, которые будут работать в рамках исполнительного органа в целях содействия развитию вышеперечисленных отраслей и повышению эффективности инвестиций.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул: “Думаю, что рабочие группы совета должны провести аудит нашей политики по этим трем направлениям и оценить, насколько эта политика способствует дальнейшему развитию этих отраслей. Если это содействие невелико, то что нужно сделать, чтобы сделать его более эффективным”.
Состоялся обмен идеями вокруг поднятых в проекте вопросов, способов и механизмов решения задач. В частности, были представлены предложения и замечания относительно внедрения механизмов развития по указанным направлениям.
Премьер-министр поблагодарил за плодотворное обсуждение и выразил надежду, что в результате совместной работы удастся найти необходимые решения концептуальных вопросов и реализовать намеченные программы.