Միրզոյանը Հունաստանի պաշտպանության նախարարի հետ է հանդիպել
Մարտի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Հունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը՝ երկուստեք կարևորելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը: Այս համատեքստում նշվել է ՀՀ վարչապետի՝ վերջերս Հունաստան կատարած այցը և բարձրաստիճան փոխայցելությունների դերը երկկողմ օրակարգի շարունակական հարստացման գործում։
Կողմերը քննարկել են նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացմանն առնչվող հարցեր՝ ընդգծելով առկա մեխանիզմների առավելագույն օգտագործման կարևորությունը և առկա հեռանկարները:
Մտքեր են փոխանակվել տարբեր ձևաչափերով փոխգործակցության հնարավորությունների շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային թեմաների: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումները և պահպանվող առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ դիրքորոշումները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ ջանքերն՝ ուղղված Հարավային Կովկասում հարատև կայունության և խաղաղության հաստատմանը՝ հավելելով, որ այդ նպատակին հասնելը պահանջում է երկուստեք հստակ արտահայտված հանձնառություն:
Հայաստանի և Հունաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման գործում, այդ թվում՝ Հունաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում ունեցած ավանդի համար ՀՀ ԱԳ նախարարը Նիկոս Դենդիասին պարգևատրել է ՀՀ բարեկամության շքանշանով»։

Мирзоян встретился с министром национальной обороны Греции
4 марта министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром обороны Греции Николаосом Дендиасом, находящимся с официальным визитом в Армении, сообщает МИД.
"Собеседники с удовлетворением отметили высокий уровень политического диалога между двумя странами, подчеркнув с обеих сторон расширение сотрудничества в различных сферах, представляющих взаимный интерес. В этом контексте был отмечен недавний визит премьер-министра Республики Армения в Грецию и роль взаимных визитов на высоком уровне в постоянном обогащении двусторонней повестки дня.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с углублением партнерства Армения-ЕС, подчеркнув важность максимального использования существующих механизмов и имеющихся перспектив.
Стороны обменялись идеями о возможностях взаимодействия в разных форматах.
Были упомянуты и региональные проблемы. Арарат Мирзоян представил последние обсуждения процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и позицию Армении по ключевым вопросам. Министр Мирзоян подчеркнул усилия Республики Армения, направленные на установление стабильности и прочного мира на Южном Кавказе, добавив, что достижение этой цели требует четкой приверженности с обеих сторон.
"За вклад в развитие отношений между Арменией и Грецией, в том числе в период пребывания на посту министра иностранных дел Греции, министр иностранных дел Республики Армения наградил Николаоса Дендиаса орденом Дружбы Республики Армения".