Մոսկվան ելնում է այն կանխավարկածից, որ ցանկացած պահի, երբ անհրաժեշտ կհամարի միջամտել Հայաստանի ներքաղաքական կյանքին, լուրջ խոչընդոտներ չի ունենա. Դավիթ Անանյան
04/03/2024 11:22
ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանի դիտրակմամբ՝ հետխորհրդային տարածաշրջանում պետությունների միջև հարաբերությունները հաճախ կարող են բարդանալ (գործնականում՝ բարդանում են) պատմական և աշխարհաքաղաքական իրողությունների ոչ ճիշտ ընկալման պատճառով։
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի  հարաբերությունների պարագայում ակնհայտորեն առկա է վերջինիս որոշակի թերագնահատում Ռուսաստանի կողմից։
«Սրա մասին, օրինակ, կարելի է անուղղակիորեն դատողություններ անել՝ ելնելով երկու երկների միջև դիվանագիտական ​​փոխգործակցության վերլուծությունից, մասնավորապես՝ Հայաստանում ՌԴ դեսպանի և դեսպանատան գործունեության (ավելի ճիշտ՝ անգործության) տեսանկյունից։
Ռուսաստանի դեսպանին փոխարինելու նախաձեռնությունների բացակայությունը (որի գործունեության արդյունքում իր երկրի ղեկավարներն ու որոշում կայացնողները ակնհայտ ապատեղեկատվություն են ստանում), ընդգծում է Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի ընկալումը որպես գործընկեր, որը հատուկ դիվանագիտական ​​ուշադրություն կամ մոտեցումների պարբերական ճշգրտումներ չի պահանջում:
Այս համատեքստում կարելի է արձանագրել, որ Ռուսաստանը Հայաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում է տարածաշրջանում իր հանդեպ առկա աշխարհաքաղաքական վստահության և իր գերակայության ակնհայտ գերագնահատման պրիզմայով։
Ենթադրվում է, որ Մոսկվան ելնում է այն կանխավարկածից, որ ցանկացած պահի, երբ անհրաժեշտ կհամարի մեծացնել իր ազդեցությունը կամ միջամտել Հայաստանի ներքաղաքական կյանքին, լուրջ խոչընդոտներ չի ունենա իր ծրագրերի իրականացման համար։ Այս ենթադրությունն ազդարարում է Հայաստանի ընկալումը որպես մի պետության, որտեղ ռուսական ազդեցությունն այնքան էական է, որ Մոսկվան կարող է իրեն թույլ տալ որոշակիորեն թերագնահատել երկկողմ հարաբերությունների պաշտոնական ասպեկտները, այդ թվում՝ դիվանագիտական ​​ներկայացուցչության մակարդակը։
Միջպետական ​​հարաբերությունների այս մոտեցումը ցույց է տալիս Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների դինամիկայի անորոշության հետ կապված հետագա վերլուծությունների անհրաժեշտությունը, ներառյալ՝ փոխադարձ ակնկալիքների ճշգրտումը, նոր իրողությունների և սպասումների գնահատումը, առանց որոնց այլևս հավասարակշռված փոխգործակցություն ակնկալելը իրատեսական չէ»,- Facebook-ում գրել է Անանյանը։

Давид Ананян: Москва исходит из того, что в любой момент, когда она сочтет необходимым вмешаться во внутриполитическую жизнь Армении, у нее не возникнет серьезных препятствий
По оценке бывшего председателя КГД Давида Ананяна, в постсоветском регионе отношения между государствами часто могут усложняться (на практике они усложняются) из-за неправильного восприятия исторических и геополитических реалий.
По его словам, в случае отношений между Россией и Арменией явно наблюдается определенная недооценка последней со стороны России.
«Об этом, например, косвенно можно судить на основе анализа дипломатического взаимодействия между двумя странами, в частности, с точки зрения деятельности (точнее, бездействия) российского посла и посольства в Армении.
Отсутствие инициатив по замене российского посла (в результате чего руководители и лица, принимающие решения его страны, получают явную дезинформацию) подчеркивает восприятие Россией Армении как партнера, не требующего особого дипломатического внимания или периодической корректировки подходов.
В этом контексте можно отметить, что Россия рассматривает свои отношения с Арменией через призму геополитического доверия к региону и явной переоценки своего превосходства.
Предполагается, что Москва исходит из того, что в любой момент, когда она сочтет необходимым усилить свое влияние или вмешаться во внутриполитическую жизнь Армении, она не столкнется с серьезными препятствиями на пути реализации своих планов. Это предположение сигнализирует о восприятии Армении как государства, где влияние России настолько велико, что Москва может позволить себе несколько недооценивать официальные аспекты двусторонних отношений, в том числе уровень дипломатического представительства.
Такой подход к межгосударственным отношениям показывает необходимость дальнейшего анализа неопределенности динамики отношений между Россией и Арменией, включая корректировку взаимных ожиданий, оценку новых реалий и ожиданий, без которых нереально ожидать сбалансированного взаимодействия", - написал Ананян в Facebook. .