Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի կողմից Գազա հումանիտար օգնություն կուղարկի
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսիի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ Հայաստանի կողմից Գազա հումանիտար օգնություն ուղարկելու մտադրություն է հայտնել։ Փաշինյանն ասել է, որ այդ հարցում Եգիպտոսի օգնության կարիքը կա։
«Հայաստանը ցավում է Գազայում ռազմական գործողությունների սրման հետևանքով տասնյակ հազարավոր անմեղ զոհերի փաստի կապակցությամբ: Մենք ինքներս վերապրել ենք քաղաքացիական բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների նկատմամբ հարձակումների արհավիրքը և միանում ենք Գազայում անհապաղ հրադադար հաստատելու միջազգային հանրության կոչերին: Այս հարցում բարձր ենք գնահատում Եգիպտոսի կողմից իրականացվող քայլերը՝ մարդասիրական օգնության անխափան մուտքը Գազա ապահովելու, վիրավոր պաղեստինցիներին ընդունելու և օտարերկրացիներին տարհանելու հարցերում։
Մենք նաև քննարկեցինք և Եգիպտոսի մեր գործընկերների աջակցության ու խորհրդատվության կարիքը ունենք` մեր կողմից հումանիտար օգնություն Գազա հասցնելու հետ կապված, և շնորհակալություն նախագահ աս-Սիիսին` այս հարցում օգնության պատրաստակամության համար: Արտգործնախարարներն այս հարցով կզբաղվեն:
Ինչ վերաբերում է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությանը, ապա Հայաստանը մշտապես աջակցել է միջազգային հանրության կողմից որդեգրած «երկու պետությունների» սկզբունքին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Никол Пашинян заявил о намерении Армении отправить гуманитарную помощь в Газу
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил намерение Армении направить гуманитарную помощь в Газу на совместном брифинге с президентом Египта Абдель Фаттахом ас-Сиси. Пашинян заявил, что в этом вопросе необходима помощь Египта.
"Армения сожалеет о десятках тысяч невинных жертв в результате эскалации военных действий в секторе Газа. Мы на собственном опыте испытали ужас нападений на гражданское население и гражданскую инфраструктуру, и мы присоединяемся к призывам международного сообщества к немедленному прекращению огня в секторе Газа. В этой связи мы приветствуем шаги, предпринятые Египтом для обеспечения бесперебойного гуманитарного доступа в Газу, приема раненых палестинцев и эвакуации иностранцев.
Мы также обсудили и обратились за поддержкой и советом к нашим египетским партнерам в вопросе доставки гуманитарной помощи в Газу и благодарим президента ас-Сиси за его готовность оказать помощь в этом вопросе. Этим вопросом займутся министры иностранных дел.
Что касается палестино-израильского конфликта, то Армения всегда поддерживала принятый международным сообществом принцип "двух государств"", - сказал Никол Пашинян.