Թիվ 130 դպրոցի ուսուցիչներն անվստահություն են հայտնել տնօրենին. վերջինիս դեմ քրեական գործ է հարուցվել
05/03/2024 12:26
Երևանի Նաիրի Զարյանի անվան թիվ 130 դպրոցի ուսուցիչները անվստահություն են հայտնել տնօրենին։ Դպրոցի  63 ուսուցիչներից շուրջ 50-ը  գրությամբ դիմել է Երևանի քաղաքապետարան և ԿԳՄՍՆ՝ խնդրելով կասեցնել առերևույթ չարաշահումների և յուրացումների մեջ մեղադրվող տնօրեն Նվարդ Հովսեփյանի լիազորությունները։
«Մեր ուսուցչական կազմի 80 տոկոսի անունից այսօր տնօրեն Նվարդ Հովսեփյանին անվստահություն հայտնելու մասին գրություն ենք ուղարկել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին և ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին։ Գրության մեջ մանրամասն շարադրել ենք պատճառները»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց դպրոցի ուսուցչուհի Հասմիկ Աբրահամյանը՝ հավելելով, որ դպրոցի 63 ուսուցիչներից շուրջ 50-ը ստորագրել է տնօրենին անվստահություն հայտնելու փաստաթուղթը, որն իրենք նախաձեռնել էին նախորդ շաբաթ՝ տնօրենի կողմից դպրոցում ոստիկանական ուժեր կենտրոնացնելուց հետո։
Ուսուցչի խոսքով՝ այժմ դպրոցում իրավիճակը հանգիստ է, քանի որ ոստիկաններով շրջող և ուսուցիչների «քթից բերել» սպառնացող տնօրենն արձակուրդում է և չի գնում դպրոց։
«Այս պահին տնօրենի լիազորությունները կատարում է փոխտնօրեն Գայանե Գրիգորյանը։ Երկուշաբթի օրվանից դասերն ամբողջ ծավալով վերականգնել են, նորմալ, հանգիստ աշխատում ենք՝ առանց ինտրիգների, մեր մասնագիտական ու մարդկային արժանապատվությունը վիրավորող արատավոր բարքերի։ Վերջին մեկուկես տարում այսքան ներդաշնակ վիճակ չի եղել դպրոցում՝ թե՛ բարոյահոգեբանական մթնոլորտի, թե՛ կարգապահության տեսանկյունից»,-հավելեց ուսուցչուհին։
Aysor.am-ի հետ զրույցում փոխտնօրեն, տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գայանե Գրիգորյանը հրաժարվեց մեկնաբանություն տալ՝ ասելով, որ իրենց ասելիքը հստակ շարադրել են, թե՛ հրապարակային հայտարարություններում, թե՛ պատկան մարմիններին ուղղված գրություններում։
«Գործն այժմ իրավապահների ուշադրության կենտրոնում է։ Ես ավելացնելու ոչինչ չունեմ։ Դպրոցում իրավիճակը հանգիստ է, մենք վերադարձել ենք բնականոն աշխատանքի», -ասաց նա։
Նշենք, որ  Հակակոռուպցիոն կոմիտեից Factor.am-ին հայտնել էին, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից Հակակոռուպցիոն կոմիտե է փոխանցվել Նաիրի Զարյանի անվան թիվ 130 հիմնական դպրոցին առնչվող երկու քրեական վարույթ, որոնք միացվել և քննվում են մեկ վարույթում։
«Փաստինֆո»-ի փոխանցմամբ՝ Նվարդ Հովսեփյանի լիազորություններն առաջիկա օրերին, ամենյան հավանականությամբ, կկասեցվեն:

Учителя школы №130 выразили недоверие директору: против нее возбуждено уголовное дело
Учителя ереванской школы № 130 имени Наири Заряна выразили недоверие директору. Около 50 из 63 учителей школы обратились с письмом в мэрию Еревана и Министерство образования, науки, культуры и спорта с просьбой приостановить полномочия директора Нвард Овсепян, обвиняемой в явных фактах коррупционных злоупотреблений и растратах.
«Сегодня от имени 80 процентов нашего преподавательского состава мы выразили недоверие  директору Нвард Овсепян и обратились с письмом к мэру Еревана Тиграну Авиняну и министру ОНКС Жанне Андреасян. В письме мы подробно изложили причины», - сообщила Aysor.am учительница школы Асмик Абрамян, добавив, что около 50 из 63 учителей школы подписали документ о недоверии директору, который они инициировали на прошлой неделе после того, как директор позвонила в полицию и в школе собрались сотрудники полиции.
По словам учительницы, сейчас ситуация в школе спокойная, поскольку директор, которая в сопровождении сотрудников полиции ходила в школе и угрожала учителям, находится в отпуске и не посещает школу.
"Полномочия директора в настоящее время осуществляет завуч школы Гаяне Григорян, с понедельника занятия полностью возобновились, мы работаем нормально, спокойно, без интриг, испорченных нравов, оскорбляющих наше профессиональное и человеческое достоинство. За полтора года в школе не было такой гармоничной обстановки, как с точки зрения морально-психологической атмосферы, так и дисциплины", - добавила учительница.
Завуч школы, исполняющая обязанности директора Гаяне Григорян в беседе с Aysor.am отказалась от комментариев, заявив, что они четко изложили то, что имеют сказать, как в публичных заявлениях, так и в письмах, адресованных соответствующим органам.