«Հավատարմագրման պահանջը անընդունելի երևույթ է, եթե խոսքը Եռաբլուրում արարողության լուսաբանման մասին է»․ Ինչու՞ օպերատորներին թույլ չեն տվել թեկուզ հեռվից նկարահանել Փաշինյանին
05/03/2024 19:16
Լրագրողական կազմակերպությունների հայտարարությունը․
«Այսօր՝ մարտի 5-ին, Եռաբլուրում, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Վազգեն Սարգսյանի շիրիմին, խոչընդոտվել է այդտեղ գտնվող լրագրողների աշխատանքը։ Պետական պահպանության ծառայության աշխատակիցները ոստիկանների հետ տարածքից հրելով հեռացրել են լրագրողներին ու օպերատորներին՝ պատճառաբանելով, որ նրանք հավատարմագրված չեն՝ միջոցառումը լուսաբանելու համար։ Լրագրողների փորձերը՝ գոնե հեռվից նկարահանում կատարելու, բախվել են կոշտ հակազդեցության ուժային կառույցների ներկայացուցիչների կողմից, որոնք այդ տարածքները համարել են իրենց ծառայության գոտի։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, արձանագրում ենք, որ այս արգելքը և դրա ձևական հիմք դարձած հավատարմագրման պահանջը արտառոց և անընդունելի երևույթ է, եթե հաշվի առնենք, որ խոսքը Եռաբլուրում տեղի ունեցող արարողության լուսաբանման մասին է։ Մենք մեր վրդովմունքն ենք արտահայտում և դատապարտում այս անհիմն սահմանափակումը։  Ուժային կառույցների բերած պատճառաբանությունները որևէ քննադատության չեն դիմանում, քանի որ ԶԼՄ-ները նախապես չեն տեղեկացվել հավատարմագրման անհրաժեշտության մասին, և այն ըստ էության չի կազմակերպվել։
Ելնելով վերոգրյալից՝ Կառավարության աշխատակազմից պահանջում ենք․
հրապարակայնորեն բացատրություն տալ կիրառված անհիմն արգելքի առնչությամբ, ինչպես նաև երաշխավորել, որ ապագայում նման գործելաոճը չի կրկնվի,
հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող, լուսաբանման ենթակա ցանկացած պաշտոնական միջոցառում կազմակերպելիս բարենպաստ պայմաններ ստեղծել լրագրողների համար՝ բացառելով նրանց օրինական գործունեության որևէ խոչընդոտում»։

«Требование аккредитации неприемлемо, когда речь идет об освещении церемонии в «Ераблуре»: Почему операторам не разрешили снимать Пашиняна даже на расстоянии?
05/03/2024 20:02
Заявление журналистских организаций:
«Сегодня, 5 марта, в Ераблуре, когда премьер-министр Никол Пашинян посетил могилу Вазгена Саргсяна, препятствовали работе журналистов, находящихся там. Сотрудники Службы государственной охраны отстранили журналистов и операторов с территории, мотивируя это тем, что они не аккредитованы для освещения мероприятия. Попытки журналистов вести съемку даже на расстоянии встретили резкое сопротивление со стороны представителей силовых структур, которые считали эти территории своей зоной обслуживания.
Мы, нижеподписавшиеся журналистские организации, отмечаем, что этот запрет и официальное требование аккредитации странны и неприемлемы, поскольку речь идет об освещении церемонии, проходящей в «Ераблуре». Выражаем возмущение и осуждаем это необоснованное ограничение. Обоснования, приводимые силовыми структурами, не выдерживают никакой критики, поскольку средства массовой информации не были заранее проинформированы о необходимости аккредитации и фактически она не была организована.
На основании вышеизложенного требуем от Аппарата Правительства:
публично объяснить примененный необоснованный запрет, а также гарантировать, что подобная практика не повторится в будущем,
при организации любого официального мероприятия, представляющего общественный интерес, подлежащего освещению, создавать для журналистов благоприятные условия, исключающие любые препятствия для их законной деятельности», — сказано в заявлении журналистских организаций Армении.
Документ подписали Комитет защиты свободы слова, Ереванский пресс-клуб, Центр медиа-инициатив, Центр свободы информации, Институт многосторонней информации – Армения, Клуб общественной журналистики, общественная организация «Журналисты во имя будущего», общественная организация «Журналисты во имя прав человека», Горисский пресс-клуб.