«Հրապարակ». Ո՛չ Նիկոլ Փաշինյանը, ո՛չ Վահագն Խաչատուրյանը, ո՛չ Ալեն Սիմոնյանը դիվանագետի օրվա կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ չհղեցին
05/03/2024 09:41
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նախկին տարիներին դիվանագետի օրը մեծ շուքով նշող կառավարությունն այս տարի անտեսեց այդ օրը։ Մարտի 2-ը նշվում է որպես դիվանագիտության օր, քանի որ 32 տարի առաջ այդ օրը Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում, ծածանվեց ՀՀ դրոշը։ Այս տարի դիվանագետի օրվա կապակցությամբ շնորհակալական ուղերձ է հղել միայն ԱԳ նախարարը, ով այդ օրը գտնվում էր Թուրքիայում, մասնակցում էր Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին։ Ո՛չ Նիկոլ Փաշինյանը, ո՛չ Վահագն Խաչատուրյանը, ո՛չ Ալեն Սիմոնյանը դիվանագետի օրվա կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ չհղեցին։ 2019-ին, օրինակ, Փաշինյանի և ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի մասնակցությամբ անգամ ընդունելություն էր կազմակերպվել, Փաշինյանը ելույթով էր հանդես եկել, դեսպանի էր պարգևատրել:
Անցած տարի ևս նա ուղերձով էր հանդես եկել. «Այսօր, երբ կանգնած ենք արտաքին անվտանգային լրջագույն մարտահրավերների առաջ, դիվանագիտական ծառայությունը պիտի բազմապատկի իր ջանքերը` առաջ մղելու մեր պետական շահերը, պաշտպանելու մեր պետության ժողովրդավարությունը, ինքնիշխանությունը, անկախությունը, նպաստելու Հայաստանի միջազգային հարկի բարձրացմանը, տնտեսական կապերի ամրապնդմանը»»։

«Грапарак»: Ни Никол Пашинян, ни Ваагн Хачатурян, ни Ален Симонян не прислали поздравительного послания по случаю Дня дипломата
05/03/2024 10:33
Газета "Грапарак" пишет: "Правительство, которое в предыдущие годы с большой пышностью отмечало день дипломата, в этом году проигнорировало этот день. 2 марта отмечается как день дипломатии, поскольку 32 года назад в этот день в Нью-Йорке, в штаб-квартире ООН, был поднят флаг Республики Армения.
В этом году по случаю Дня дипломата только министр иностранных дел, находившийся в тот день в Турции, принимавший участие в дипломатическом форуме в Анталии, направил благодарственное послание. Ни Никол Пашинян, ни Ваагн Хачатурян, ни Ален Симонян не прислали поздравительного послания в день дипломата. В 2019 году, например, был организован прием с участием Пашиняна и министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна, Пашинян выступил с речью и наградил посла.
В прошлом году он также выступил с посланием: «Сегодня, когда мы сталкиваемся с самыми серьезными вызовами внешней безопасности, дипломатическая служба должна приумножить свои усилия по продвижению наших государственных интересов, защиты демократии, суверенитета, независимости нашего государства, способствовать повышению международного авторитета Армении, укреплению экономических связей».