Ազգակործան պատուհասներից Հայաստանն ու Արցախը զերծ պահելու համար էր 2018-ին Սերժ Սարգսյանը համաձայնել առաջադրվել որպես ՀՀԿ թեկնածու՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնի համար․ Արմեն Աշոտյան
05/03/2024 22:14
Ֆրանսիայի կայսր Նապոլեոն 1-ինը գրում էր (ցիտում եմ՝ ըստ հիշողությանս, ոչ թե տառացի). «Մեկ негодяй-ը բավարար է մի ամբողջ ժողովուրդ կործանելու համար»:
Այդպիսի ազգակործան պատուհասներից Հայաստանն ու Արցախը զերծ պահելու համար էր 2018թ.-ին Սերժ Սարգսյանը համաձայնել առաջադրվել որպես ՀՀԿ թեկնածու՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնի համար: Այն, որ Երրորդ նախագահը գնացել էր այդ քայլին հենց Արցախի խնդրի մաքսիմալ հայանպաստ լուծումն ապահովելու համար, հրապարակավ հայտարարվել է  մինչև ապրիլի 17-ին իր՝ վարչապետ ընտրվելը:
Կարելի է, օրինակ, հիշել tert.am-ին ապրիլի 14-ին (2018թ.) իր տված մեկնաբանությունը:
2018թ.-ի իշխանազավթումից հետո այս պարզ իրողությունը հասկանալի դարձավ շատերի համար, իսկ 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ից այս պատմական փաստը համառորեն մերժելը կա՛մ նեղ քաղաքական շահերի, կա՛մ լայն հիվանդագին երևակայության արդյունք կարող է դիտվել:
2018թ.-ին Սերժն Արցախի համար էր առաջադրվում վարչապետ, իսկ «թավշյա» պերֆորմանսն իր հեղինակների կողմից գծվել էր՝ որպես հակաարցախյան, թեպետ փաթեթավորված էր նման շոուներին բնորոշ դեկորացիաներով և կառուցված էր ժողովրդի հոգնածության և միամտության վրա:
Այս թեման օրերս ակտիվացավ Երրորդ նախագահի կողմից տվյալ հանգամանքը հրապարակավ հիշեցնելուց, 2018թ.-ից հետո ստեղծված իրողությունն արհավիրք կոչելուց հետո: Փաշինյանի բեմադրված արձագանքն այդ բնորոշմանը ոչ միայն ցավագին և ջղաձիգ էր, այլև իր ոճին բնորոշ՝ կռուտիտա-մուտիտային:
Նիկոլը փորձեց թեման ֆռռացնել երկու հարթություններով. Սարգսյանի ասած «արհավիրք» բնորոշումը վրայից գցելու և բանակցությունների վրա պրոյեկտելու, ինչպես նաև «քո հարցերով ինձ գրում էիր, բա մի հատ էլ Արցախից գրեիր» բեսեդկի մակարդակի զեղծարարությամբ:
Նախ, թե ինչ է նշանակում «արհավիրք» բնորոշումը Փաշինյանի 6-ամյա կառավարման դեպքում, բավարար է նայել քարտեզին և/կամ գնալ Եռաբլուր: Այո՛, Նիկո՛լ, արհավիրքը դու ես և քո անփառունակ ղեկավարումը, ոչ թե Արցախի հարցով քեզ փոխանցված բանակցային ժառանգությունը և ժամանակին ամուր և հաղթական Հայկական բանակը, որոնք թե՛ դիվանագիտական, թե՛ ռազմական բաղադրիչներով ապահովում էին հայ ժողովրդի ազգային շահերի իրացումը:
Պակաս զավեշտալի չէր Փաշինյանի կռուտիտի երկրորդ մասը: Իր իշխանազավթման ընթացքում Հանրապետականը հենց սկզբից, երբ նա՝ որպես վարչապետի թեկնածու, եկավ մեզ հետ հանդիպման, բաց տեքստով իրեն ասում էր, ապացուցում, պնդում, որ նրա հնարավոր պաշտոնավարումն աղետ է դառնալու: 2018թ.-ի մայիսի 1-ին ԱԺ-ի ամբիոնից ես, մասնավորապես, հայտարարեցի, որ չեմ ընտրելու նրան, որպեսզի նա չդառնա «Հայաստանի Հանրապետության վերջին կամ կործանման վարչապետը»: Նույն միտքը բարձրաձայնվել է իմ մյուս գործընկերների ելույթներում:
Երբ նա շանտաժով և ուժի ու սպառնալիքների գործադրմամբ երկրորդ փորձից դարձավ վարչապետ, մինչև այդ գումարման ԱԺ-ի աշխատանքների ավարտը, Արցախի հարցով իմ քննադատությունն ու մտահոգությունները մշտապես եղել են Կառավարության հետ հարցուպատասխանի հիմնական թեման: Հանրապետականները նաև մամուլով և սոցիալական ցանցերով էին զգուշացնում Նիկոլին գալիք արհավիրքի մասին:
Դառնալով արտախորհրդարանական ուժ՝ 2019թ.-ից սկսած, իսկ մինչ այդ նախորդած քարոզարշավը 2018թ.-ին նվիրելով բացառապես Արցախի հարցին, մենք շարունակել ենք հիմնավորված, փաստարկված, ապացույցներով ահազանգել մոտեցող աղետի մասին:
Այդ խնդրին է նվիրված եղել ոչ միայն ՀՀԿ-ական ակտիվի, այլև նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանրային ակտիվությունը թե՛ ասուլիսով, թե՛ հարցազրույցներով, թե՛ անգամ դիզելի շինծու գործի առիթով, երբ ոմանք չէին հասկանում, թե ինչի Սարգսյանը «լայաղ չի անում խոսել դիզելից», այլ պնդում էր, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:
44-օրյա պատերազմի ժամանակ ՀՀԿ-ի անունից Էդուարդ Շարմազանովն է պատեհ պահերին փոխանցել Փաշինյանին մեր կարծիքը և տեսակետները ստեղծված իրավիճակի մասին:
Արցախյան թեման կարմիր թելով անցել է թե՛ Սերժ Սարգսյանի, թե՛ ՀՀԿ-ի գործունեության մեջ անգամ 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ից հետո, երբ դեռ հնարավոր էր շատ բան փրկել, պահպանել, վերագործարկել:
2018թ.-ից առ այսօր մեր բոլոր ահազանգերը, նախազգուշացումները, առաջարկները Նիկոլի համար եղել են «ձայն բարբառոյ հանապատի», իսկ հիմա այդ նույն անապատի աղվեսը փորձում է խորամանկել, «թե՝ բա մի կես բերան ասեիք» դեմքով և սուտ խոսելու ժամանակ իրեն յուրահատուկ վազվզող աչքերով:
Այո՛, ինչպես մեկ հարբածը կարող է հարամ անել մի ամբողջ մեծ հարսանիք, ինչպես մեկ ձախողակ ֆուտբոլիստը կբերի իր թիմին պարտություն, այնպես էլ մեկ քաղաքական ավանտյուրիստ կարող է կործանել մեր Հայրենիքը:
Հ.Գ. Եթե մյուս ազգերի առողջությանն ու կյանքին սպառնում են ալկոհոլն ու խոլեստերոլը, ապա հայ ժողովրդին՝ նաև Նիկոլը…

Армен Ашотян: В 2018 году Серж Саргсян согласился баллотироваться в качестве кандидата от РПА на пост премьер-министра Армении, чтобы спасти Армению и Арцах от «напасти», ведущей нацию к гибели
06/03/2024 01:59
Французский император Наполеон I писал (цитирую не дословно, а по памяти): «Одного негодяя достаточно, чтобы уничтожить целый народ».
В 2018 году Серж Саргсян согласился баллотироваться в качестве кандидата от РПА на пост премьер-министра Республики Армения, чтобы спасти Армению и Арцах от «напасти», ведущей нацию к гибели. О том, что Третий президент пошел на этот шаг именно для того, чтобы обеспечить максимально проармянское решение Арцахской проблемы, было публично объявлено еще до его избрания премьер-министром, 17 апреля.
Можно, например, вспомнить его комментарий tert.am от 14 апреля (2018 года).
После захвата власти в 2018 году эта простая истина стала ясна многим, а упорное отрицание этого исторического факта с 9 ноября 2020 года можно рассматривать как результат либо узких политических интересов, либо широкого болезненного воображения.
В 2018 году Серж баллотировался на пост премьер-министра ради Арцаха, а «бархатный» перформанс был подготовлен его авторами как антиарцахский, хотя он был упакован типичными для подобных шоу декорациями и построен на усталости и наивности людей.
Эта тема активизировалась на днях после того, как Третий Президент публично напомнил о данном обстоятельстве, назвав реальность, сложившуюся после 2018 года, катастрофой. Инсценированная реакция Пашиняна на это описание была не только болезненной и резкой, но и типичной для его стиля: «выкручивание» и «мутилевка».
Никол попытался раскрутить тему в двух направлениях. Сняв с себя определение «катастрофы» Саргсяна и спроецировав его на переговоры, а также «ты писал мне по личным вопросам и не мог написать мне по вопросу Арцаха» с фальсификацией на уровне беседки.
Во-первых, что означает определение «катастрофа» в случае с 6-летним правлением Пашиняна, достаточно посмотреть на карту и/или посетить «Ераблур». Да, Никол, катастрофа - это ты и твое бесславное правление, а не переданное тебе переговорное наследие по Арцахскому вопросу и некогда сильная и победоносная Армянская Армия, обеспечившая реализацию национальных интересов армянского народа как с дипломатической, так и с военной составляющей.
Не менее забавной оказалась и вторая часть «выкручивания» Пашиняна. При захвате им власти Республиканец с самого начала, когда он как кандидат в премьеры пришел к нам на встречу, открыто говорил ему, доказывал, утверждал, что его возможное пребывание в должности будет катастрофой. 1 мая 2018 года с трибуны Национального Собрания я, в частности, заявил, что не буду его выбирать, чтобы он не стал «последним премьером или премьер-министром распада Республики Армения». Та же мысль прозвучала и в выступлениях других моих коллег.
Когда он стал премьер-министром со второй попытки путем шантажа, применения силы и угроз, до конца работы Национального Собрания того созыва, моя критика и опасения по поводу Арцаха всегда были основной темой вопросов и ответов Правительство-НС. Республиканцы также использовали прессу и социальные сети, чтобы предупредить Никола о надвигающейся катастрофе.
Став с 2019 года внепарламентской силой и посвятив предыдущую кампанию 2018 года исключительно Арцахскому вопросу, мы продолжили бить тревогу по поводу надвигающейся катастрофы аргументированными, обоснованными доказательствами.
Этому вопросу была посвящена активность не только актива РПА, но и публичная деятельность президента Сержа Саргсяна, как с пресс-конференциями и интервью, так и даже по поводу сфабрикованного дела о дизеле, когда некоторые люди не понимали, почему Саргсян «не счел нужным говорить о дизеле", но настаивал, что Арцах не может быть частью Азербайджана.
Во время 44-дневной войны Эдуард Шармазанов от имени РПА в нужные моменты доносил Пашиняну наше мнение и взгляды на ситуацию.
Тема Арцаха была красной нитью в деятельности как Сержа Саргсяна, так и РПА даже после 9 ноября 2020 года, когда еще многое можно было спасти, сохранить и перезапустить.
С 2018 года и по сей день все наши опасения, предупреждения и предложения для Никола были «гласом вопиющего в пустыне», а теперь тот же пустынный лис пытается хитрить, с лицом типа «могли бы намекнуть о надвигающейся катастрофе» и с характерными ему бегающими глазами, когда он лжет.
Да, как один пьяница может испортить целую большую свадьбу, как один неудачливый футболист может привести свою команду к поражению, так и один политический авантюрист может разрушить нашу Родину.
P.S. Если здоровью и жизни других народов угрожают алкоголь и холестерол, то армянскому народу угрожает Никол...