Բայդենը և Թրամփն առաջատար են դարձել երկրում անցկացված նախնական ընտրություններում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը և նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաղթանակ են տարել երկրի տարբեր նահանգներում երեքշաբթի՝ մարտի 5-ին անցկացված նախնական ընտրություններում, ինչը թույլ է տալիս ակնկալել, որ նրանք կլինեն նոյեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրությունների երկու թեկնածուները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ըստ քվեարկության նախնական արդյունքների՝ «Սուպեր երեքշաբթի»-ի ընթացքում Հանրապետական կուսակցության նախնական ընտրություններում Թրամփը հաղթող է ճանաչվել 12 նահանգներում։ Նրա միակ մրցակից, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Նիկի Հեյլին հաղթել է Վերմոնտում։
Իսկ Բայդենն, ըստ նախնական հաշվարկների, Դեմոկրատական կուսակցության նախնական ընտրություններում հաղթող է ճանաչվել 14 նահանգներում, ինչպես նաև Այովայում, որտեղ քվեարկել են փոստով։ Նա պարտվել է Ամերիկյան Սամոա տարածքում, որտեղ ձեռնարկատեր Ջեյսոն Փալմերը ստացել է 51 ձայն, իսկ Բայդենը՝ 40։
Նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո Բայդենը և Թրամփը սկսել են քննադատել մեկը մյուսին։ Ֆլորիդայի Մար-ա-Լագոյի իր կալվածքում ելույթի ժամանակ Թրամփը քննադատել է Բայդենի միգրացիոն քաղաքականությունը՝ նրան անվանելով պատմության «վատագույն նախագահը»։
Իսկ Բայդենը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ Թրամփը ԱՄՆ-ն կվերադարձնի «դեպի քաոս, պառակտում և խավար»։
Ըստ սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքների՝ ամերիկացիները չեն ցանկանում տեսնել 77-ամյա Թրամփի և 81-ամյա Բայդենի միջև ևս մեկ ընտրապայքար։ Հարցումները վկայում են, որ երկուսն էլ քվեարկողների շրջանում ցածր վարկանիշ ունեն։

Байден и Трамп лидируют на первичных выборах, прошедших в США
Президент США Джо Байден и бывший президент Дональд Трамп одержали победу на праймериз (первые выборы), прошедшем в разных штатах страны во вторник, 5 марта, что позволяет рассчитывать, что именно они станут двумя кандидатами на президентских выборах, которые состоятся в ноябре. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Reuters.
По предварительным результатам голосования, Трамп на первичных выборах Республиканской партии в «супервторник» был объявлен победителем в 12 штатах. Его единственная соперница, бывший посол США в ООН Никки Хейли, победила в Вермонте.
Байден, по предварительным подсчетам, был объявлен победителем на первичных выборах Демократической партии в 14 штатах, а также в Айове, где голосование проходило по почте. Он проиграл в Американском Самоа, где предприниматель Джейсон Палмер получил 51 голос, а Байден - 40.
После публикации предварительных результатов Байден и Трамп начали критиковать друг друга. Во время выступления в своем поместье Мар-а-Лаго во Флориде Трамп раскритиковал иммиграционную политику Байдена, назвав его «худшим президентом» в истории США.
Байден, в свою очередь, заявил, что Трамп вернет США «к хаосу, расколу и тьме».
Однако, согласно результатам опросов, американцы не хотят еще одной предвыборной борьбы между 77-летним Трампом и 81-летним Байденом. Опросы показывают, что оба имеют довольно низкие рейтинги среди избирателей.