ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ծանուցված Բաքվում պահվող բոլոր հայ գերիներին. ԿԽՄԿ Հայաստան
06/03/2024 14:07
Փետրվարի վերջին ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչները կրկին այցելել են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ծանուցված բոլոր հայ կալանավորներին։ Կալանավորվածներին  հանդիպել են առանձին և հնարավորություն են տվել փոխանակվել ընտանեկան նորություններով. X-ի իր պաշտոնական միկրոբլոգում տեղեկացնում է Կարմիր խաչի հայաստանյան գրասենյակը։
«Որպես իր մանդատի մաս՝ ԿԽՄԿ-ն նման այցերի ընթացքում գնահատում է վերաբերմունքը և պահման պայմանները և օգնում կալանավորներին վերականգնել կամ պահպանել կապն ընտանիքների հետ: ԿԽՄԿ ընթացակարգերի համաձայն՝ այցելությունների հետ կապված դիտարկումներն ու առաջարկները ներկայացվում են միայն կալանավորող մարմինների ուշադրությանը»,-նշվում է հայտարարությունում:

МККК Армения: Представители МККК посетили всех армянских пленных, содержащихся в Баку и подтвержденных властями Азербайджана
06/03/2024 14:11
"В конце февраля представители МККК вновь посетили всех задержанных армян, о которых уведомили власти Азербайджана. С ними были проведены отдельные встречи и им дали возможность пообщаться с семьями». Об этом в своем официальном микроблоге в Х сообщает Армянский офис Красного Креста.
«В рамках своего мандата МККК оценивает условия обращения и содержания во время таких посещений и помогает задержанным восстановить или поддерживать контакты со своими семьями. Согласно процедурам МККК, замечания и рекомендации, связанные с посещениями, доводятся до сведения только удерживающих властей", - говорится в сообщении.