Վիկտորյա Նուլանդը հրաժարական է տվել. հայտնի են պատճառները
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդը ստիպված է հրաժարական տալ Սպիտակ տան քաղաքականության հետ արմատական ​​անհամաձայնությունների պատճառով, լրագրող Դենի Հայֆոնին տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ ռազմական հետախուզության նախկին աշխատակից Սքոթ Ռիտերը։
«Եկեք պարզ լինենք. սա նրա կամավոր որոշումը չէ: Նա այլևս համահունչ չէ նախագահի և պետքարտուղարի վարած քաղաքականությանը», - ասել է վերլուծաբանը:
«Պետքարտուղարի տեղակալն իրեն թույլ է տվել, ի թիվս այլ բաների, հռետորաբանություն, որը չի համապատասխանում Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում Վաշինգտոնի ներկայիս կարիքներին»,- հավելել է նա։

Виктория Нуланд подала в отставку: причины известны
Заместителя госсекретаря США Викторию Нуланд вынуждают уйти в отставку из-за радикальных разногласий с курсом Белого Дома, заявил бывший разведчик ВС США Скотт Риттер в интервью журналисту Дэнни Хайфону.
"Давайте напрямую: это не ее добровольное решение. <...> Она больше не находится в русле той политики, которую проводят президент и госсекретарь", — сказал аналитик.
По мнению Риттера, Нуланд вынуждена уходить в отставку, потому что ни за что не прогнется под взгляды Белого дома: ее убеждения слишком сильны, а статус в американской политике слишком высок. Замгоссекретаря позволяла себе в том числе такую риторику, которая не соответствует текущим потребностям Вашингтона в отношениях с Россией, добавил он.