Մեր ողջ պատմության ընթացքում իքս երրորդ ուժին փորձում ենք հեռացնել Հայաստանից, բայց միշտ ստանում ենք «Հայաստանն առանց հայի» արդյունքը․ Վահե Հովհաննիսյան
06/03/2024 10:57
Մեր ողջ պատմության ընթացքում մենք իքս երրորդ ուժին փորձում ենք հեռացնել Հայաստանից, բայց միշտ ստանում ենք «Հայաստանն առանց հայի» արդյունքը։ Իր հոդվածում գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը:
«Հայաստանն առանց խելքի
Պատերազմից հետո ընդդիմությունը «Հայաստանն առանց թուրքի» կարգախոսով ուզում էր հեռացնել Նիկոլին։ Հիմա Նիկոլն ուզում է մնալ իշխանության՝ «Հայաստանն առանց ռուսի» կարգախոսով։
Մեր ողջ պատմության ընթացքում մենք իքս երրորդ ուժին փորձում ենք հեռացնել Հայաստանից, բայց միշտ ստանում ենք «Հայաստանն առանց հայի» արդյունքը։ Արցախը արդեն չունենք հենց ա´յս տրամաբանության մեջ։
Ողբերգությունների պատճառն այն է, որ մենք այս բարդ տարածաշրջանում ապրում ենք «Հայաստանն առանց խելքի» տրամաբանության մեջ։ Սա է մեր բոլոր աղետների պատճառը։
Մենք աղետից աղետ ոչ միայն հետևություն չենք անում, այլև կատարելագործում ենք մեր անխելքությունը։
Այսօրվա անկայուն աշխարհում պետությունների գոյատևման համար երկու գործոն կա՝ կա´մ բնական պաշարներ, կա´մ բնական խելք։ Այսօրվա Հայաստանը չունի ո´չ մեկը ունի, ո´չ մյուսը։ Բայց ողբերգությունն այն է, որ խելամիտ կառավարման հանրային ո´չ հայտը կա, ոչ՝ պահանջարկը։
Ունենք խելոք անհատներ, բայց խելացի համակարգերի խիստ դեֆիցիտ։
Երբ կար հայկական Արցախ ու գործող Լաչինի միջանցք, Ալիևը ձևակերպեց իր պայմանը՝ հայելանման կարգավիճակներ՝ այդ ճանապարհի և Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող ճանապարհների համար։ Հայկական քաղաքական միտքը, ինչպես շատ հաճախ, ֆիդայականությունից այն կողմ չանցավ. իշխանությունը չհասկացավ կամ վախեցավ թեման շարունակել, նրա բազմատեսակ ընդդիմախոսները «ոչ մի ճանապարհ, ոչ մի միջանցք, ոչ մի թուրք, ոչ մի ռուս...»՝ անիմաստ ձայնավարժանքի մեջ էին։ Հասարակությունը՝ մեծից փոքր, խելոքից անխելք, դարձել էր «միջանցքի վկա»՝ առանց հասկանալու, թե խոսքն ինչի մասին է։
Ստացանք դատարկված Արցախ, ստացանք չգործող Լաչինի ճանապարհ, բայց մեզնից ակնկալվող ճանապարհը նույն թափով ուժի մեջ է՝ որպես խաղաղության կոշտ նախապայման։
Արցախի 9-ամսյա շրջափակման փուլում, իսկ դա բավականին լուրջ ժամանակ էր, հայկական քաղաքական, պետական միտքը չգտավ ոչ մի լուծում։ Իսկ դրանք կային։ 9 ամիս մենք ոչինչ չենք արել, ուղղակի սպասել ենք աղետին։ Պարզ չէ՞, որ նման պայմաններում աղետը կգար։
Հիմա նոր պատմական արկածախնդրության փուլն ենք մտնում։ Ունենալու ենք նույն արդյունքը, ու դարձյալ, ճամբարների բաժանված, մեղադրելու ենք՝ թուրքին, ռուսին, արևմուտքին և այլն։ Ու այդպես լինելու է անվերջ, քանի չենք ընդունել, որ մեր տապալումների և ողբերգությունների պատճառը հայն է՝ մեր պետական մտածողությունը, մեր կենցաղային մտածողությունը, մեր պատկերացումները՝ պետության և աշխարհի մասին։
Նոր խելացի ձևաչափեր
Այս իշխանության մնալը երաշխավորում է աղետ, բայց իշխանափոխությունը մեխանիկորեն չի ենթադրում լավ զարգացումներ։ Մենք կարող ենք ունենալ նորից վատ, այլ որակի վտանգավոր իշխանություն։ Հավանականությունը փոքր չէ։
Առաջիկայում խելացի իշխանություն ունենալու համար այսօր պետք է ձևավորել խելացի ձևաչափեր։ Իրականությունը և անելիքները լիարժեք ճիշտ հասկացող, հնարավոր անսպասելի հաջողության տեսլականը մտքում, և գրագետ, սառը քայլերով, երբեմն՝ համեստ, երբեմն՝ ոչ ստանդարտ քայլերով, դեպի այդ հաջողությունը գնացող միավորներ։ Միայն խելքով է հնարավոր անվտանգ, ժամանակակից, խելացի պետություն կառուցել։

Ваге Оганесян: На протяжении всей нашей истории мы пытались убрать третью силу икс из Армении, но всегда получали результат «Армения без армян»
06/03/2024 12:55
На протяжении всей нашей истории мы пытались убрать третью силу икс из Армении, но всегда получали результат «Армения без армян». Об этом в своей статье написал член группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганесян.
«Армения без разума
После войны оппозиция хотела отстранить Никола под лозунгом «Армения без турок». Теперь Никол хочет остаться у власти под лозунгом «Армения без русских».
На протяжении всей нашей истории мы пытались убрать третью силу икс из Армении, но всегда получали результат «Армения без армян». С этой логикой у нас больше нет Арцаха.
Причина трагедий в том, что мы живем в этом сложном регионе по логике «Армения без разума». В этом причина всех наших бедствий.
Мы не только не делаем выводов из одной катастрофы в другую, но и совершенствуем свою глупость.
В сегодняшнем нестабильном мире существуют два фактора выживания государств: либо природные ресурсы, либо естественный разум. Сегодняшняя Армения не имеет ни того, ни другого. Но трагедия в том, что нет ни общественного запроса, ни спроса на разумное управление.
У нас есть умные личности, но острый дефицит умных кадров.
Когда существовал Армянский Арцах и действовал Лачинский коридор, Алиев сформулировал свое условие: зеркальные статусы этой дороги и дорог, соединяющих Азербайджан с Нахичеванью. Армянская политическая мысль, как это часто бывает, не выходила за рамки фидаинства: власти не понимали или боялись продолжать тему, различные его оппозиционеры занимались бессмысленным разглагольствованием  «ни дороги, ни коридора, ни турков, ни русских...». Общество, взрослые и дети, умные и глупые, стали «свидетелями коридора», не понимая, о чем идет речь.
Мы получили обезлюдевший Арцах, мы получили недействующую Лачинскую дорогу, но ожидаемая от нас дорога по-прежнему остается в силе как жесткая предпосылка мира.
За 9-месячную блокаду Арцаха, а это было достаточно серьезное время, армянская политическая и государственная мысль не нашла никакого решения. А они существовали. 9 месяцев мы ничего не делали, просто ждали катастрофы. Разве не ясно, что при таких условиях произойдет катастрофа?
Сейчас мы вступаем в стадию нового исторического приключения. У нас будет тот же результат, и мы снова, разделившись на лагеря, будем винить турков, русских, Запад и т. д. И так будет бесконечно, если мы не признаем, что причина наших неудач и трагедий армянин: наше государственное мышление, наше повседневное мышление, наши представления о государстве и мире.
Новые умные форматы
Сохранение этой власти — залог катастрофы, но смена власти не означает механически хорошее развитие событий. У нас снова может быть плохое правительство. Вероятность не маленькая.
Чтобы иметь умную власть в будущем, необходимо создавать умные форматы уже сегодня. Единицы с полным пониманием реальности и того, что нужно делать, с видением возможного неожиданного успеха и грамотными, обдуманными шагами, иногда скромными, иногда нестандартными, к этому успеху. Безопасное, современное, разумное государство можно построить только с помощью разума.