ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից չափազանց ծանր մեղադրանք է հնչել, որը Մոսկվան չի պարզաբանել․ ԱԺ պատգամավոր
06/03/2024 10:11
Հայ-ռուսական հարաբերությունների սրման և ՀԱՊԿ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին վերջերս ուշագրավ հայտարարություն հնչեցրեց ԱԽ քարտուղարը, որը չնկատվեց կամ լայն քննարկումների առարկա չդարձավ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Վերջինս անդրադառնալով ՌԴ-ից սպառազինության մատակարարումների խնդիրներին՝ նշեց, որ «ՌԴ-ից մեզ ասել են, որ ձեզ զենք չենք մատակարարում, որպեսզի ձեր դիրքորոշումը չկոշտանա»:
Արմեն Գրիգորյանը հրաժարվել է ասել, թե կոնկրետ ո՞ր ռուս պաշտոնյան է նման բան ասել, սակայն նրա հարցազրույցից 4-5 օր է անցել, ու ՌԴ-ից պարզաբանում չի եղել:
Այս հայտարարությունն ուշադրության է արժանի այն տեսանկյունից, որ մինչև այս պահը, ՌԴ-ից զենքի մատակարարման խնդիրների համատեքստում նման պատճառ չէր ներկայացվել, և որքան էլ այս հայտարարությունը դիտարկվի հակառուսական տրամադրությունների համատեքստում, այնուամենայնիվ, ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից չափազանց ծանր մեղադրանք է հնչել, որը Մոսկվան չի պարզաբանել:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՌԴ տարբեր պաշտոնյաներ ուղղակի և անուղղակի արձագանքում են ՀՀ-ից հնչող հայտարարություններին, այդ թվում` ԱԽ քարտուղարի, չպարզաբանված այս մեղադրանքը բավականին մտահոգիչ իրավիճակ է ստեղծում»:

Депутат НС: Крайне серьезное обвинение было озвучено высокопоставленным чиновником Армении, которое Москва не прояснила
06/03/2024 10:39
На днях секретарь Совбеза сделал примечательное заявление об обострении армяно-российских отношений и ситуации вокруг ОДКБ, которое осталось незамеченным или не стало предметом широкого обсуждения. Об этом на своей странице в Facebook написал депутат НС Тигран Абрамян.
«Последний, говоря о проблемах поставок вооружений из России, упомянул, что «нам сказали в РФ, что мы не поставляем вам оружие, чтобы ваша позиция не ужесточилась».
Армен Григорян отказался уточнить, какой российский чиновник это сказал, но с момента его интервью прошло 4-5 дней, а разъяснений от России не было.
Это заявление достойно внимания с той точки зрения, что до сих пор в контексте проблем с поставками вооружений из России подобная причина не приводилась, и как бы это заявление не рассматривалось в контексте антироссийских настроений, однако со стороны высокопоставленного чиновника Республики Армения было выдвинуто крайне серьезное обвинение, которое Москва не прояснила.
Учитывая тот факт, что на заявления, исходящие из Республики Армения прямо и косвенно реагируют различные официальные лица Российской Федерации, в том числе на заявления секретаря Совета безопасности, данное обвинение создает достаточно тревожную ситуацию».