ՀՀ-ն Ադրբեջանի դեմ գործ հարուցելով՝ կարող է պաշտպանել ԼՂ հայ ժողովրդի իրավունքները, այլապես Ադրբեջանը կջնջի արժանապատիվ վերադարձի բոլոր խորհրդանիշները. Մարուքյան
06/03/2024 13:08
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի բոլոր միջազգային պարտավորությունները՝ Ստեփանակերտում այս ավերածություններն անընդունելի են։ Սա խախտում է Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի հիմնարար իրավունքները. X-ի իր էջում գրել է ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ կիսվելով ադրբեջանցիների կողմից Արցախի խորհրդարանի շենքի քանդման տեսանյութով։
«Ըստ էության, այս խախտումները սկսվել են 2020 թվականին՝ 44-օրյա պատերազմով և համարվում են շարունակվող խախտումներ Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ ժողովրդի դեմ։ Բնականաբար, միջազգային հանրությունը նույնպես անտեսելու է այս ամենը և որևէ կերպ չի արձագանքելու, չնայած այն բանին, որ Ադրբեջանի ոճրագործությունները մտնում են Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման մասին կոնվենցիայում սահմանված արգելքների մեջ։
Մինչդեռ, որպեսզի նման արձագանք լինի, առաջին հերթին անհրաժեշտ է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այս հարցը բարձրացնի միջազգային հանրության մոտ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և ԵՄ-ի։ Աշխատի վերջ դնել այս աղետին և սկսի Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի ոտնահարված հիմնարար իրավունքները վերականգնելու վերաբերյալ քննարկումներ։
Լեռնային Ղարաբաղ անվտանգ վերադարձի իրավունքը, ԼՂ հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, սեփականության, մշակութային ժառանգության հասանելիության և օգտագործման իրավունքը և բոլոր մյուս իրավունքները պետք է երաշխավորվեն միջազգային մեխանիզմներով։
Եթե ​​Հարավային Աֆրիկան ​​կարող է Իսրայելի դեմ գործ հարուցել Արդարադատության միջազգային դատարանում և փորձել պաշտպանել պաղեստինցիների իրավունքները, ապա Հայաստանը միանշանակ կարող է նման գործ հարուցել Ադրբեջանի դեմ՝ պաշտպանելով Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի իրավունքները։
Մենք պետք է գործենք որքան հնարավոր է շուտ, այլապես Ադրբեջանը կջնջի Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի արժանապատիվ վերադարձի բոլոր խորհրդանիշները»։

Марукян: Армения может защитить права армянского народа Нагорного Карабаха, подав иск против Азербайджана, иначе Азербайджан сотрет все символы достойного возвращения
06/03/2024 13:31
Учитывая все международные обязательства Азербайджана, эти разрушения в Степанакерте неприемлемы. Это нарушает фундаментальные права армянского народа Нагорного Карабаха. Об этом на своей странице в Х написал бывший посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян, поделившись кадрами разрушения азербайджанцами здания парламента Арцаха.
«По сути, эти нарушения начались в 2020 году с 44-дневной войны и считаются продолжающимися нарушениями в отношении коренного армянского народа Нагорного Карабаха. Естественно, международное сообщество все это также проигнорирует и никак не отреагирует, несмотря на то, что преступления Азербайджана включены в запреты, установленные в Конвенции о предотвращении преступления геноцида.
Между тем, чтобы была такая реакция, в первую очередь необходимо, чтобы Республика Армения подняла этот вопрос перед международным сообществом, включая Россию, США, Францию ​​и ЕС. Попыталась положить конец этой катастрофе и начать обсуждение вопроса восстановления нарушенных основополагающих прав армянского народа Нагорного Карабаха.
Право на безопасное возвращение в Нагорный Карабах, права и безопасность армян Нагорного Карабаха, право доступа и использования собственности, культурного наследия и все другие права должны быть гарантированы международными механизмами.
Если Южная Африка сможет подать иск против Израиля в Международный суд и попытаться защитить права палестинцев, то Армения однозначно может подать аналогичный иск против Азербайджана, чтобы защитить права армянского народа Нагорного Карабаха.
Мы должны действовать как можно скорее, иначе Азербайджан сотрет все символы достойного возвращения армянского народа Нагорного Карабаха».