Հայաստանը չի քննարկում Ներքին Հանդից ռուս սահմանապահներին հեռացնելու հարցը
Հայաստանը չի քննարկում Ներքին Հանդից ռուս սահմանապահներին հեռացնելու հարցը, այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Այսօր այդպիսի հարց չի քննարկվում»,- նշեց նա։
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 13-ին՝ ժամը 05:30-ից սկսած, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրաձգային զենքերից կրակ էին բացել Ներքին Հանդի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 զոհ և 1 վիրավոր։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովում հայտարարել էր, որ Ներքին Հանդում ռուս սահմանապահների ներկայության մանդատ և պայմանագիր գոյություն չունի։
Փաշինյանը նշել էր, թե «շատ իրադրություններ կան, որոնք ՀՀ-Ադրբեջան սահմանին գուցե սպոնտան են ձևավորվել՝ հայտնի իրադարձությունների բերումով»։
«Սա նշանակում է, որ ռուս սահմանապահները այնտեղ որևէ անվտանգային գործառույթ չեն կարող իրականացնել։ Ենթադրվում է, որ սրանից պետք է արվի համապատասխան ենթադրություն»,-ասել էր Փաշինյանը։
Ավելի վաղ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը չի կարողացել կանխել Ներքին Հանդում տեղի ունեցած միջադեպը։
«ԵՄ-ն այնտեղ հասանելիություն չունի, միայն Ռուսաստանն է ու չի կարողացել կանխել»,- ասել էր Գրիգորյանը։

Вопрос о выводе российских пограничников из Неркин Ханда в Армении не обсуждается
Армения не обсуждает вопрос вывода российских пограничников из Неркин Ханда, заявил сегодня в беседе с журналистами секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
"Сегодня такой вопрос не обсуждается", - сказал он.
Напомним, 13 февраля, начиная с 05:30, подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из стрелкового оружия по армянским позициям, расположенным в районе Неркин Ханд, в результате чего с армянской стороны 4 погибших и 1 раненый.
Премьер-министр Никол Пашинян заявлял, что у российских пограничников нет мандата на присутствие на участке Неркин-Ханд.
Пашинян отмечал, что «на границе Армения-Азербайджан существует множество ситуаций, которые могли образоваться спонтанно в силу общеизвестных фактов. Это означает, что российские пограничники не могут выполнять там никаких функций по обеспечению безопасности. Предполагается, что из этого следует сделать соответствующее предположение».
Ранее секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявлял, что Россия не смогла предотвратить инцидент в Неркин Ханде.
«У миссии ЕС  нет доступа туда, только Россия имеет туда доступ, но Россия не смогла предотвратить инцидент»,- заявлял он.