Աննա Վարդապետյանը Հաագայում հանդիպել է Եվրաջասթի նախագահին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Նիդերլանդների Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2024 թվականի մարտի 6-ին Հաագայում հանդիպել է Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) նախագահ Լադիսլավ Համրանին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրաջասթի նախագահին ջերմ ընդունելության համար և Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական փոխգործակցության համատեքստում բարձր է գնահատել Եվրաջասթի հետ արդեն ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները:
«Ես վստահ եմ, որ այս հանդիպումն ու 2024 թվականին նախատեսվող՝ Հայաստանի և Եվրաջասթի միջև քրեական գործերով դատական համագործակցության մասին համաձայնագրի կնքումը նոր որակ կհաղորդեն քրեական վարույթներով մեր համագործակցությանն ու կնպաստեն դրանց քննության արդյունավետության բարձրացմանը»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազը:
Լադիսլավ Համրանի հետ զրույցում Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության վարույթով իրավական օգնության հարցման ընթացքին, կարևորել կոռուպցիոն և ֆինանսական հանցագործությունների, ինչպես նաև փողերի լվացման 60-ից ավելի վարույթներով արդեն կատարված իրավական օգնության հարցումները և շնորհակալություն հայտնել Եվրաջասթի նախագահին՝ այս վարույթներով ցուցաբերված աջակցության համար:

Анна Вардапетян встретилась с  президентом Евроюста в Гааге
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках рабочего визита в Нидерланды 6 марта встретилась в Гааге с президентом агентства уголовного правосудия Европейского союза (Евроюст) Ладиславом Хамраном.
Анна Вардапетян поблагодарила председателя за теплый прием и высоко оценила уже сформировавшиеся партнерские отношения в контексте международно-правового взаимодействия Генеральной прокуратуры. «Я уверена, что эта встреча и запланированное на 2024 год подписание соглашения о судебном сотрудничестве по уголовным делам между Арменией и Евроюст придадут новое качество нашему сотрудничеству в уголовных производствах и будут способствовать повышению эффективности их расследования», - отметила генеральный прокурор республики:
В беседе с Ладиславом Хамраном Анна Вардапетян коснулась процесса рассмотрения запросов о правовой помощи по делам о незаконном обороте наркотиков, отметила, что по более чем 60 делам о коррупции и финансовых преступлениях уже направлены запросы, и поблагодарила президента Евроюст за поддержку, оказанную в этих делах. В ходе встречи стороны обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес.