Շարունակել ապրել Վարդենիսում, հեռու մնալ խուճապային տրամադրություններ ստեղծող մարդկանցից. Գեղարքունիքի մարզպետն՝ արցախցիներին
07/03/2024 13:49
Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը Վարդենիսի համայնքապետարանում հանդիպում է անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղից 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկած ռազմական գործողությունների հետևանքով բռնի տեղահանված բնակչության հետ։
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձինք ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները՝ կապված հաշմանդամության թոշակների, նպաստների հատկացման, փաստաթղթերի ճշգրտման, զբաղվածության, պետական աջակցությամբ նախատեսված բնակարանաշինական ծրագրերի բովանդակության իրազեկման, մինչ 2023 թվականի սեպտեմբերյան բռնի տեղահանումն առկա վարկային պարտավորությունների զրոյացման ու տարբեր այլ հարցերի հետ։
Արցախցիները միաժամանակ հայտնել են իրենց շնորհակալությունը Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմին, Վարդենիսի համայնքապետարանին ու ողջ բնակչությանը՝ իրենց բոլոր հարցերում օժանդակելու և ջերմ վերաբերմունք ցուցաբերելու համար։
Կարեն Սարգսյանը շեշտել է, որ ինքը հիմականում ծանոթ է առաջ քաշված խնդիրներին, որոնք կարգավորելու նպատակով օրեր առաջ խորհրդակցություն է անցկացրել մարզի Միասնական սոցիալական ծառայությունների տարածքային կենտրոնների տնօրենների հետ՝ տալով համապատասխան ցուցումներ։
«Բարձրացված խնդիրները հիմնականում տեխնիկական բնույթի են, որոնք բոլորն էլ կկարգավորվեն առաջիկայում։ Անգամ Միասնական սոցիալական ծառայությունների տարածքային կենտրոնների հետ ձեռնարկում ենք միջանկյալ լուծումներ, որպեսզի ոչ մի ընտանիք դուրս չմնա աջակցությունից և ամենօրյա ուշադրությունից»,-նշել է մարզպետը։
Կարեն Սարգսյանը հորդորել է արցախցիներին՝ մնալ ու շարունակել ապրել Վարդենիսում և տուրք չտալ սադրիչ լուրերին, ասեկոսեներին ու խուճապի չմատնվել, այլ շարունակել ինտեգրվել տեղի հասարակությանը՝ Վարդենիսը համարելով իրենց հայրենի տունը։
«Բոլոր լուրերը, տեղեկությունները, որոշումները փորձեք ճշգրտել պետական մարմիններից, համապատասխան պաշտոնատար անձանցից, հավաստի աղբյուրներից ու աշխատեք հեռու մնալ խուճապային տրամադրություններ ստեղծող մարդկանցից։ Հավատացած եղեք կրկին անգամ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ձեր տունն է, նրա իշխանությունները՝ ձեր կողքին, ձեր հոգսերի հետ։ Մենք բոլորիդ համար հասանելի ենք օրվա բոլոր ժամերին, ու բարձրացված ոչ մի հիմնահարց մեր կողմից չի անտեսվի»,- հավելել է Կարեն Սարգսյանը։

Продолжайте жить в Варденисе, держитесь подальше от людей, создающих панические настроения. Губернатор Гегаркуника арцахцам
07/03/2024 14:38
Губернатор Гегаркуникской области Карен Саргсян в Варденисском муниципалитете провел встречу с населением, насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха в результате военных действий, предпринятых Азербайджаном в сентябре 2023 года.
Вынужденные переселенцы из Нагорного Карабаха выразили обеспокоенность по поводу пенсий по инвалидности, выделения пособий, корректировки документов, трудоустройства, осведомленности о содержании программ жилищного строительства, поддерживаемых государством, обнуления кредитных обязательств, существующих до вынужденного перемещения в сентябре 2023 года,  и других вопросов.
В то же время арцахцы выразил благодарность администрации Гегаркуникской области, муниципалитету Вардениса и всему населению за оказанную поддержку и теплое отношение во всех вопросах.
Карен Саргсян подчеркнул, что в основном он знаком с выдвинутыми вопросами и для их решения несколько дней назад провел консультацию с руководителями территориальных центров Единой социальной службы региона, дав соответствующие поручения.
"Поднятые проблемы носят в основном технический характер, все они будут решены в ближайшее время. Даже с территориальными центрами Единой социальной службы мы принимаем промежуточные решения, чтобы ни одна семья не осталась без поддержки и ежедневного внимания", - отметил губернатор.
Карен Саргсян призвал арцахцев остаться и продолжать жить в Варденисе и не отдавать должное провокационным новостям, слухам и панике, а продолжать интегрироваться в местное общество, считая Варденис своим родным домом.
"Все новости, информацию, решения старайтесь уточнять у государственных органов, соответствующих должностных лиц, достоверных источников и старайтесь держаться подальше от людей, создающих панические настроения. Еще раз поверьте, что Республика Армения – ваш дом, ее власти рядом с вами, с вашими заботами. Мы доступны для всех вас в любое время суток и не оставим без внимания ни один поднятый вопрос", - добавил Карен Саргсян.