Կարող եմ գնահատանքի խոսքեր ասել Վահան Քերոբյանի աշխատանքի վերաբերյալ. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Գևորգ Պապոյանին:
Վարչապետը շնորհավորել և հաջողություն է մաղթել Գևորգ Պապոյանին նոր կարգավիճակում գործունեության ընթացքում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունում առկա տնտեսական ակտիվությունը և ձևավորված պոտենցիալի հետագա զարգացումը ռազմավարական նշանակություն ունի Կառավարության համար: «Ես հրապարակային հայտարարել եմ իմ տեսակետը և շարունակում եմ մնալ այդ կարծիքին, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը Հայաստանի Հանրապետության զարգացումն է, իսկ զարգացում ասելով՝ նկատի է առնվում տնտեսական զարգացումը: Հասկանալի է, որ զարգացում ասելով նկատի ենք ունենում բոլոր ոլորտները՝ կրթություն, գիտություն և այդպես շարունակ, բայց դա, ի վերջո, արտահայտվում է, այն կարելի է շոշափել, տեսնել, հաշվել տնտեսական զարգացման տեսքով:
Տնտեսական հետագա աճը, ՀՆԱ-ի աճը, բարձր աճ ապահովելը շատ կարևոր է, բայց մյուս կողմից էլ մարտահրավեր է: Վերջին տարիներին ասում ենք, որ 30 տոկոսով մեր տնտեսությունն աճել է, պետք է հասկանանք, որ ինչքան աճում է՝ դրա վրա նոր աճ ձևավորելն այդքան էլ բարդանում է: Եվ իհարկե, Էկոնոմիկայի դերն այստեղ շատ կարևոր է: Կարծում եմ, նաև լավ հնարավորություն է պարոն Պապոյանի համար, ով գործընթացներում ներգրավված է եղել խորհրդարանական ֆորմատով և խորհրդարանական հարթակից, ընդ որում՝ ղեկավարելով Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով հանձնաժողովը, տեղյակ լինելով հարցի այդ կողմին՝ լավ հնարավորություն է իրադրության վրա կոնկրետ ազդեցություն ունենալ այս մյուս կողմից»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնից Վահան Քերոբյանի պաշտոնանկությանը: «Պետք է ուղիղ ասեմ՝ շատ եմ ցավում, որ այս կադրային փոփոխությունը տեղի է ունենում բոլորիս հայտնի հանգամանքների բերումով: Ես կարող եմ գնահատանքի խոսքեր ասել Էկոնոմիկայի նախարարի կարգավիճակում Վահան Քերոբյանի աշխատանքի վերաբերյալ, բայց այս պահին չեմ ուզում որևէ մեկնաբանություն անել այն իմաստով, որ գիտեք՝ ինչ հանգամանքներում է տեղի ունեցել պարոն Քերոբյանի պաշտոնանկությունը, բայց նաև պետք է ուշադիր լինենք, որ որևէ անմեղության կանխավարկած չխախտենք և որևէ ազդեցություն չունենանք նաև քննության արդյունքների վրա: Համոզված եմ, որ հարցի քննությունը կլինի լիարժեք օբյեկտիվ և մենք կունենանք հարցերի պատասխաններ: Ցավոք, Էկոնոմիկայի նախարարության հետ կապված, և ոչ միայն, մենք իրադրություններ ունենք և պետք է, հարգելի գործընկերներ, շատ ուշադիր լինենք»,- ասել է վարչապետը:

Никол Пашинян: Могу сказать слова признательности в адрес работы Ваана Керобяна
Премьер-министр Никол Пашинян представил коллективу Министерства экономики новоназначенного министра Геворга Папояна.
Премьер-министр поздравил и пожелал успехов Геворгу Папояну в его новом качестве, подчеркнув, что существующая экономическая деятельность в Республике Армения и дальнейшее развитие созданного потенциала имеют важное стратегическое значение для правительства.
«Я публично высказал свою точку зрения и продолжаю придерживаться того мнения, что государственный интерес Республики Армения – это развитие Республики Армения, и когда я говорю о развитии, я имею в виду экономическое развитие. Понятно, что под развитием мы подразумеваем все сферы: образование, науку и так далее, но в конечном итоге оно выражается, его можно потрогать, увидеть, посчитать в форме экономического развития.
Дальнейший экономический рост, рост ВВП, обеспечение высоких темпов роста – это очень важно, но с другой стороны - это вызов. За последние годы мы говорим, что наша экономика выросла на 30 процентов, мы должны понимать, что чем больше она растет, тем сложнее создать на ней новый рост. И конечно, роль экономики здесь очень важна. Думаю, это также хорошая возможность для господина Папояна, который участвовал в процессах в парламентском формате и с парламентской трибуны, возглавляя комитет по финансам, кредитным и бюджетным вопросам, будучи в курсе этой стороны вопроса, это хорошая возможность оказать конкретное влияние на ситуацию с этой другой стороны", - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян коснулся также увольнения Ваана Керобяна с должности министра экономики. «Должен сказать прямо, мне очень жаль, что эта кадровая смена происходит по известным всем нам обстоятельствам. Могу сказать слова признательности в адрес работы Ваана Керобяна на посту министра экономики, но в данный момент не хочу давать никаких комментариев в том смысле, что вы знаете обстоятельства, при которых господин Керобян был уволен, но мы также должны быть осторожными: не нарушать презумпцию невиновности и не оказывать никакого влияния на результаты расследования. Уверен, что рассмотрение вопроса будет полностью объективным и мы получим ответы на вопросы. К сожалению, у нас есть ситуации, связанные с Министерством экономики, и не только, и мы должны, уважаемые коллеги, быть очень осторожными", - сказал Премьер-министр.