ՄԻՊ-ը և Կլաուս Նոյկիրխը անդրադարձել են Օվիեդոյի կոնվենցիան Հայաստանի կողմից վավերացնելու հարցին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը Ստրասբուրգ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում մարտի 6-ին հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի ծրագրերի համակարգման տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Պաշտպանի հաստատության և Եվրոպայի Խորհրդի կողմից համատեղ իրականացվող ծրագրերի մանրամասները։ Այս համատեքստում Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է, որ բարձր է գնահատում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իր ղեկավարած հաստատության և Եվրոպայի Խորհրդի միջև ձևավորված երկարամյա և արդյունավետ համագործակցությունը։
Հանդիպման շրջանակում անդրադարձ է կատարվել կենսաբժշկության ոլորտում մարդու իրավունքների պաշտպանության ծրագրին, այդ թվում՝ Օվիեդոյի կոնվենցիան Հայաստանի կողմից վավերացնելու հարցին, կանանց իրավունքների պաշտպանության, ընտանեկան բռնության կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, Ստամբուլյան կոնվենցիան վավերացնելու անհրաժեշտությանը:
Քննարկվել են զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի հետ կապված հարցեր, ընգծվել է այդ ոլորտում իրականացվող ծրագրի կարևորությունը: Պաշտպանը ներկայացրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ, խտրականության, անհանդուրժողականության, ատելության խոսքի դեմ պայքարի, հավաքների ազատության իրավունքի և մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները:

Омбудсмен и Клаус Нойкирх обсудили вопрос ратификации Арменией Овьедской конвенции
6 марта в рамках своего рабочего визита в Страсбург Омбудсмен Армении Анаит Манасян встретилась с директором по координации программ Совета Европы Клаусом Нойкирхом.
Собеседники обсудили детали программ, совместно реализуемых институтом Защитника и Советом Европы. В этом контексте Анаит Манасян подчеркнула, что высоко ценит долгосрочное и эффективное сотрудничество, сложившееся между возглавляемым ею институтом и Советом Европы в сфере защиты прав человека.
В рамках встречи была затронута программа защиты прав человека в сфере биомедицины, в том числе вопрос ратификации Арменией Овьедской конвенции, работа, проводимая в направлении защиты прав женщин, предотвращения домашнего насилия, необходимость ратификации Стамбульской конвенции.
Обсуждены вопросы, связанные с состоянием защиты прав человека в Вооруженных Силах, подчеркнута важность реализуемой в этой сфере программы. Защитник также представила работу, проводимую в направлении защиты прав лиц, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, борьбы с дискриминацией, нетерпимостью, разжиганием ненависти, права на свободу собраний и ряда других направлений.