Ադրբեջանն Արցախում քանդում է ոչ միայն գերեզմանոցները, այլև այդ գերեզմանոցների մասին վկայությունները
Արցախի Հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայությունն» ահազանգում է, որ թշնամի Ադրբեջանը քանդում է ոչ միայն գերեզմանոցները, այլև այդ գերեզմանոցների մասին ցանկացած վկայություն։
«Ալիևի պատերազմը խաչքարերի դեմ․
Պատմությունը կրկնվում է, վանդալները քանդում են ոչ միայն գերեզմանոցները, այլև այդ գերեզմանոցների մասին ցանկացած վկայություն։ Թուրքը մնում է թուրք ու իր թրքությունն է անում, Իվանյանում վանդալիզմի է ենթարկվել խաչքարը։
Երբ 1920-ին` հայ-ադրբեջանական (թաթարական) բախումների ժամանակ, Խոջալլուն կրկին բնակեցվում է, բնակավայրի արևմտյան մասում հաստատվում են Բերդաձորից (Ղարաղշլաղ), Շուշիի մեծ կոտորածից փրկված հայերը, իսկ արևելյան հատվածում բնավորվում են Եղեգնաձորից (Դարալագյազ) ու Սիսիանից փախած ադրբեջանցիները: Այս երկու հատվածները ապրում էին առանձին, բայց կրում էին նույն Խոջալլու անունը և ենթարկվում էին նույն գյուղխորհրդին, որի նախագահներն են եղել Հովսեփ Ավագյանն ու Բախշի Սարգսյանը («Խորհրդային Ղարաբաղ», 24.10.1990):
Խոջալուի հարավ-արևմտյան մասում գոյություն է ունեցել փոքրիկ հայկական գերեզմանոց /25-30 տապանաքար/, որտեղ ամփոփված են եղել Բերդաձորից այստեղ հանգրվանած հայերի աճյունները: Ինչպես վկայում են ականատեսները, Արցախյան շարժման ժամանակ, երբ հայերը ստիպված էին կրկին լքել հարազատ բնակավայրը ադրբեջանցիները քանդել են հայկական գերեզմանոցը տապանաքարերը լցրել դիմացի ձորը:
Վերը նշված Բախշի Սարգսյանի ծոռ Իշխան Սարգսյանը գերեզմանոցի տարածքում, որտեղ ամփոփված են նաև նրա ազգականներ,  հիշատակի խաչքար էր կանգնեցրել»։

Азербайджан уничтожает не только кладбища в Арцахе, но и любые свидетельства об этих кладбищах
«Государственная служба по охране исторической среды» Республики Арцах сообщает, что враг в лице Азербайджана уничтожает не только армянские кладбища, но и любые свидетельства об этих кладбищах.
«Война Алиева против хачкаров
История повторяется, вандалы разрушают не только кладбища, но и любые свидетельства этих кладбищ. Турок остается турком и делает свое дело - очередной хачкар подвергся вандализму в Иваняне.
Когда в 1920 году во время армяно-азербайджанских (татарских) столкновений Ходжалу был вновь заселен, в западной части поселения поселились армяне, спасшиеся от Великой резни в Бердадзоре (Карагшлах), Шуши, а в восточной части -азербайджанцы, бежавшие из Ехегнадзора (Даралагяз) и Сисиана. Эти две части жили отдельно, но назывались Ходжалу и подчинялись одному сельсовету, которым руководили Овсеп Авакян и Бахши Саргсян («Советский Карабах», 24.10.1990).
В юго-западной части Ходжалу существовало небольшое армянское кладбище (25-30 надгробий), где были захоронены останки армян, переселившихся сюда из Бердадзора. Как свидетельствуют очевидцы, во время Арцахского движения, когда армяне были вынуждены снова покинуть родные места, азербайджанцы разрушили армянское кладбище и засыпали надгробия в ущелье напротив.
Правнук вышеупомянутого Бахши Саркисяна Ишхан Саркисян установил памятный хачкар на территории кладбища, где похоронены также его родственники».