Տարածաշրջանից դուրս անվտանգության փնտրտուքը հակառակ արդյունքն է տալու. Իրանի ՊՆ
Տարածաշրջանից դուրս անվտանգության որոնումը հակառակ արդյունքն է բերելու. ըստ IRNA-ի թղթակցի՝ ասել է Իրանի պաշտպանության նախարար Մոհամմադ Ռեզա Ղարաի Աշթիանին՝ Թեհրանում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ հանդիպման ժամանակ։
Մոհամմադ Ռեզա Աշտիանին կարծիք է հայտնել, որ անվտանգության ճարտարապետությունը պետք է ձևավորվի հենց տարածաշրջանում, այլապես այն կվերածվի գերտերությունների միջև հակամարտությունների ասպարեզի՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով և սպառնալիքներով։
«Մենք պետք է թույլ չտանք, որ տարածաշրջանը դառնա մրցակցային դաշտ օտարերկրացիների համար, ինչը կազդի տարածաշրջանի բոլոր երկրների անվտանգության և կայունության վրա»,-ասել է նա:

МО Ирана: Поиск безопасности за пределами региона даст обратный результат
Поиск безопасности за пределами региона приведет к обратному результату. Как передает корреспондент IRNA, об этом заявил министр обороны Ирана Мохаммад-Реза Караи Аштиани во время встречи с министром обороны Армении Суреном Папикяном в Тегеране.
Мохаммад-Реза Караи Аштиани выразил мнение, что архитектура безопасности должна формироваться в самом регионе, иначе он превратится в арену конфликтов между сверхдержавами со всеми вытекающими отсюда последствиями и угрозами.
"Мы не должны допустить, чтобы регион стал конкурентным полем для иностранцев, что повлияет на безопасность и стабильность всех стран региона", - сказал он.