Տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության օգտին հանդես եկող երկրները պետք է օգտագործեն իրենց ազդեցությունը՝ թույլ չտալու Ադրբեջանի ռազմականացումը. Տիգրան Աբրահամյան
07/03/2024 10:07
Տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության օգտին հանդես եկող երկրները պետք է օգտագործեն իրենց ազդեցությունը՝ թույլ չտալու Ադրբեջանի ռազմականացումը, այս մասին հայտարարել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա ընդգծել է, որ Իսրայելը Պաղեստինի դեմ էթնիկ զտման քաղաքականությանը զուգահեռ՝ հասցնում է գրեթե ամենշաբաթյա ռեժիմով ռազմական մատակարարումներ հասցնել Ադրբեջանին:
Թե կոնկրետ ինչ մատակարարումների մասին է խոսքը, ըստ պատգամավորի, միայն կարելի է կռահել, սակայն փաստ է, որ բաց աղբյուրները որոշակի պարբերականությամբ ռազմական նշանակության բեռների չվերթներ են արձանագրում:
«Սրան զուգահեռ, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչության ակտիվ փոխայցեր են` պաշտպանության նախարար, գլխավոր շտաբի պետ, տեղակալներ, զորային տարբեր օղակների հրամանատարներ, և այլն:
Բոլոր այն երկրները, որոնք հանդես են գալիս տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության օգտին, հայտարարություններից ու բարի մաղթանքներից բացի՝ պետք է օգտագործեն իրենց ազդեցությունն Ադրբեջանի ռազմականացումը թույլ չտալու համար, հակառակ դեպքում՝ լավ ցանկությունները բացառապես սոցիոլոգիական հարցումների վրա են ազդելու, իսկ տարածաշրջանը նոր պատերազմ է ստանալու:
Ադրբեջանն անընդհատ արհեստական ալիք է ստեղծում` Հայաստանին մեղադրելով սպառազինվելու և պատերազմի վտանգ ստեղծելու համար, ինչը որևէ լուրջ հիմնավորում չունի, իսկ դրա քողի տակ մեծաքանակ սպառազինություն և զինտեխնիկա գնում` իրական վտանգ ստեղծելով տարածաշրջանային նոր պայթյունի համար»,- Facebook-ում գրել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Страны, поддерживающие региональный мир и стабильность, должны использовать свое влияние для предотвращения милитаризации Азербайджана
07/03/2024 10:31
Страны, выступающие за региональный мир и стабильность, должны использовать свое влияние, чтобы предотвратить милитаризацию Азербайджана, заявил секретарь фракции НС "Честь имею" Тигран Абрамян.
Он подчеркнул, что наряду с политикой этнических чисток против Палестины Израилю удается практически еженедельно осуществлять военные поставки в Азербайджан.
По словам депутата, можно только предполагать, о каких поставках идет речь, но это факт: в открытых источниках фиксируются рейсы военных грузов через определенные промежутки времени.
"Параллельно с этим идут активные взаимные визиты между военными ведомствами Турции и Азербайджана: министрами обороны, начальником Генштаба, заместителями, командирами различных воинских частей и т.д.
Все те страны, которые выступают за региональный мир и стабильность, помимо заявлений и добрых пожеланий, должны использовать свое влияние для предотвращения милитаризации Азербайджана, иначе добрые пожелания повлияют только на социологические опросы, а регион получит новую войну.
Азербайджан постоянно создает искусственную волну, обвиняя Армению в том, что она вооружается и создает угрозу войны, не имеющую серьезного обоснования, и под ее прикрытием закупает большое количество вооружения и военной техники, создавая реальную опасность нового регионального взрыва",- написал Абрамян на своей странице в Facebook.