«ՀՀ-ում ադրբեջանական հուշարձանների վիճակի գնահատման համար» ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին դիմելու պահանջներին հետևելու են ավելի քաղաքական պահանջներ․ Թյուրքագետ
08/03/2024 12:22
Թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը տելեգրամի իր էջում անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին դիմելու հայտարարությանը։
«Ադրբեջանի նախագահ Ալիևն այսօրվա իր ելույթում նշել է, որ Ադրբեջանը պաշտոնապես դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ՝ կոչ անելով Հայաստան ուղարկել հատուկ պատվիրակություն՝ «Հայաստանի տարածքում գտնվող ադրբեջանական մշակութային և կրոնական հուշարձանների վիճակի գնահատման համար՝ հաշվի առնելով դրանց շարունակական ոչնչացումը Հայաստանի կողմից»։

Тюрколог: За обращениями в ЮНЕСКО «для оценки состояния азербайджанских памятников в Республике Армения» последуют новые политические требования
08/03/2024 12:45
Тюрколог Варужан Гегамян в своем Telegram-канале сослался на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева по поводу его обращения в ЮНЕСКО.
"Президент Азербайджана Алиев заявил сегодня в своем выступлении, что Азербайджан официально обратился в ЮНЕСКО, призвав Армению направить специальную делегацию для "оценки состояния азербайджанских культурных и религиозных памятников на территории Армении с учетом их постоянного разрушения со стороны Армении".