Ադրբեջանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետներին, թեև թույլ չի տալիս ԼՂ մուտք գործել, բայց դիմել է նրանց՝ ՀՀ-ում «ադրբեջանական հուշարձանների վիճակը գնահատելու համար»
Բաքվում ընթացող «Բազմազանության պաշտպանություն. պայքար իսլամաֆոբիայի դեմ 2024 թվականին» թեմայով համաժողովին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր ուղերձում մտահոգություն է հայտնել, որ իբր «Հայաստանի տարածքում Ադրբեջանի իսլամական պատմամշակութային ժառանգությունը ոչնչացվել է»։
«Ադրբեջանը դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ առաքելություն ուղարկելու Հայաստան՝ գնահատելու մեր մշակութային և կրոնական հուշարձանների վիճակը, որոնք տարիներ շարունակ ոչնչացվել են այդ երկրում։ Ցավոք, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն դեռ չի արձագանքել այս կոչին»,- ընդգծել է Ալիևը։
Նշենք, որ Ադրբեջանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետներին թույլ չի տալիս մուտք գործել ԼՂ-ի՝ իր վերահսկողության տակ գտնվող եկեղեցիներ՝ ուսումնասիրություններ կատարելու։

Хотя Азербайджан не разрешает экспертам ЮНЕСКО въезжать в Нагорный Карабах, но обратился к ним с просьбой «оценить состояние азербайджанских памятников» в Армении
08/03/2024 11:34
В ходе прошедшей в Баку конференции «Защита многообразия: Борьба с исламофобией в 2024 году» президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем выступлении выразил обеспокоенность тем, что «исламское историческое и культурное наследие Азербайджана уничтожено на территории Армении».
"Азербайджан обратился к ЮНЕСКО с просьбой направить в Армению миссию для оценки состояния наших культурных и религиозных памятников, которые годами разрушались в этой стране. К сожалению, в ЮНЕСКО пока не откликнулась на этот призыв", - подчеркнул Алиев.
Следует отметить, что Азербайджан не разрешает экспертам ЮНЕСКО входить в подконтрольные ему церкви Нагорного Карабаха для проведения исследований.